Rusové opouští Gruzii. Demontují strážní stanoviště

Zahraničí Zahraničí
5. 10. 2008 13:15
Rusko musí vojáky stáhnout do 10. října
Pozorovatelé Evropské unie po příjezdu do Gruzie na letišti v Tbilisi
Pozorovatelé Evropské unie po příjezdu do Gruzie na letišti v Tbilisi | Foto: Reuters

Tbilisi - Moskva stahuje své jednotky z Gruzie, tvrdí pozorovatelé EU. Ruští vojáci údajně demontovali strážní stanoviště v gruzínské vesnici Nabachtěvi nedaleko Gori.

"Pozorovatelé sledovali likvidaci strážního stanoviště," potvrdila agentuře Reuters mluvčí mise EU. "Je to zjevný náznak stahování."

Rusko se zavázalo, že své jednotky stáhne z oblasti do 10. října, což potvrdilo v rusko-gruzínské dohodě, která byla uzavřena za přispění Francie před několika týdny.

V Gruzii se nyní pohybuje kolem 350 členů evropské mise, kteří dohlíží na dodržování příměří. Převážně jde o neozbrojené policisty, vojenské experty a odborníky na lidská práva.

Rozmístěni jsou ve čtyřech oblastech - v gruzínské metropoli Tbilisi, ve městě Gori jižně od Jižní Osetie, ve městě Zugdidi nedaleko abchazských hranic a v černomořském přístavu Poti.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy