Rusové okopírovali obávaný sebevražedný dron. Od "prcka" si slibují velké věci

lis lis
21. 9. 2023 16:00
Loni na podzim Rusové ukořistili několik sebevražedných dronů Switchblade 300, které Ukrajině dříve dodaly Spojené státy. Ani ne rok poté přišlo Rusko s vlastní kopií těchto bezpilotních letounů - představilo nový dron BAS-80. Podle tamějších médií je nyní Moskva nasazuje v boji proti ukrajinským jednotkám.
Rusové okopírovali americký dron Switchblade 300. Nyní ho vojáci zkoušejí na frontě | Video: Aktuálně.cz

"Ruská obdoba amerického bezpilotního letounu kamikadze Switchblade 300 již cvičí v zóně NWO. Jmenuje se BAS-80 a takto vypadá jeho start," napsal zpravodajský kanál Mash napojený na Kreml na Telegramu, kde zároveň publikoval i video a fotografii nového přístroje.

Ruské médium také tvrdí, že trofejní drony Switchblade Rusové vlastní od loňského podzimu, přičemž s jeho první kopií Moskva přišla už v zimě. Nyní nové bezpilotní letouny BAS-80 získaly ruské bojové jednotky ke zkoušce na frontě.

"Tento prcek dokáže doletět k cíli vzdálenému až 30 kilometrů. Nese dvoukilogramovou bojovou hlavici a může letět rychlostí 100-130 km/h. Sice je nepravděpodobné, že by zničil Leopardy a Challengery, ale snadno zasáhne lehká obrněná vozidla a ozbrojené síly Ukrajiny," píše ruské médium.

Rusové představili nový dron BAS-80.
Rusové představili nový dron BAS-80. | Foto: Aktuálně.cz/Telegram/Mash

Bezpilotní letouny Switchblade, které Rusové okopírovali, poslaly na Ukrajinu Spojené státy jako součást vojenské pomoci. Nejnovější verzi dronů Switchblade 300 vyrobila americká společnost AeroVironment.

"Tato lehká, miniaturní, přesně naváděná smrtící střela váží pouhé čtyři kilogramy a může být nasazena za méně než dvě minuty pomocí trubicového odpalu z pozemních, námořních nebo mobilních platforem," uvedl dříve výrobce s tím, že letoun urazí více než 20 kilometrů a může letět rychlostí až 100 km/h po dobu více než 20 minut. Stejně jako jeho ruská kopie je účinný hlavně proti personálu a nepancéřovým vozidlům.

Podobnost mezi ruskými BAS-80 a drony Switchblade 300 není podle britského experta na drony Steva Wrighta "nijak zvlášť zarážející". "Jako u všech bezpilotních letounů jsou klíčové rozdíly pravděpodobně pod slupkou. Jde například o to, jestli je v dronu zahrnut systém, který pozemním jednotkám pomůže určit cíl, a jestli se dokáže vyhnout obraně," popsal pro server Newsweek Wright.

Jak Rusko, tak Ukrajina používají tyto typy dronů kamikadze k útokům na klíčové cíle. Moskva po celou dobu války nasazovala íránské bezpilotní letouny Shahed, které se zaměřovaly na ukrajinská města a infrastrukturu. Kyjev pak opakovaně posílal své bezpilotní letouny "Bobr" na ruské hlavní město.

Válka na Ukrajině ale podnítila vývoj nových typů dronů bleskovým tempem, tvrdí odborníci. Bezpilotní přístroje, které dokážou operovat ve vzduchu nebo dokonce ve vodě, umožňují vojenským silám zaměřovat a sledovat cíle, stejně jako natáčet a provádět údery prostřednictvím jednoúčelových dronů.

Sebevražedný dron vysílal záběry před svým úderem. Rusové na nich hledí vstříc smrti

Ukrajinci zveřejnili záběry z paluby sebevražedného dronu. Rusové na nich hledí vstříc smrti. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy