Rusové našli na Antarktidě neznámou formu života

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 3. 2013 14:05
Její DNA se s běžnou shoduje v méně než 86 %
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Rusové objevili ve vzorcích podzemního antarktického jezera Vostok neznámou formu života.

Vzorky DNA prastarých bakterií, vytažené ze čtyřkilometrové hloubky pod ledem, mohou pomoci objasnit, jak vypadal život na Zemi před dobou ledovou, ale zároveň napovědět, jak by mohly vypadat formy života na jiných planetách.

Vědci jsou totiž přesvědčeni, že podzemní rezervoár vody, který ohřívá zemské jádro, byl izolován po čtrnáct milionů let.

"Poté, co jsme vyloučili všechny možnosti kontaminace, jsme došli k závěru, že nalezená DNA neodpovídá žádnému známému typu z globální databáze. Označujeme tuto formu života za dosud nezařazenou a neidentifikovanou," cituje BBC Sergeje Bulata z genetické laboratoře petrohradského Institutu jaderné fyziky.

DNA nově nalezených a "pozemských" bakterií se shoduje méně než v 86 procentech. To by se mohlo zdát jako ne příliš velký rozdíl, nicméně opak je pravdou. Například DNA člověka a gorily je shodné z 98 až 99 %, u člověka a myši se shoduje v 85 %.

Jezero Vostok je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Ruská vrtná souprava loni vrstvu ledu prorazila dvakrát a při druhém vrtu odebrala z jezera do speciálních laboratorních nádob vzorek třiceti až čtyřiceti litrů vody, doplnila ČTK.

Foto: Reuters

Vrt ve východní Antarktidě, tedy na jednom z nejnehostinnějších míst naší planety, kde byl naměřen rekordní mráz minus 89 stupňů Celsia, byl plánován roky. Teď badatelé čekají na dodání dalších vzorků, aby mohli původní nález potvrdit. Dorazit by měly v květnu.

Rusové nejsou sami. Prozkoumat vzorky vody ukryté pod 3700 metrů silnou vrstvou ledu chtějí i američtí a britští vědci.

Američtí odborníci nedávno oznámili, že ve vzorcích vody z antarktického podzemního jezera Whillans nalezli živé buňky, které ale zatím podrobněji neprostudovali. Vědecký tým z Británie se snaží proniknout do dalšího jezera Ellsworth, ale naráží zatím na technické problémy.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy