Rusové našli na Antarktidě neznámou formu života

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 3. 2013 14:05
Její DNA se s běžnou shoduje v méně než 86 %
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Rusové objevili ve vzorcích podzemního antarktického jezera Vostok neznámou formu života.

Vzorky DNA prastarých bakterií, vytažené ze čtyřkilometrové hloubky pod ledem, mohou pomoci objasnit, jak vypadal život na Zemi před dobou ledovou, ale zároveň napovědět, jak by mohly vypadat formy života na jiných planetách.

Vědci jsou totiž přesvědčeni, že podzemní rezervoár vody, který ohřívá zemské jádro, byl izolován po čtrnáct milionů let.

"Poté, co jsme vyloučili všechny možnosti kontaminace, jsme došli k závěru, že nalezená DNA neodpovídá žádnému známému typu z globální databáze. Označujeme tuto formu života za dosud nezařazenou a neidentifikovanou," cituje BBC Sergeje Bulata z genetické laboratoře petrohradského Institutu jaderné fyziky.

DNA nově nalezených a "pozemských" bakterií se shoduje méně než v 86 procentech. To by se mohlo zdát jako ne příliš velký rozdíl, nicméně opak je pravdou. Například DNA člověka a gorily je shodné z 98 až 99 %, u člověka a myši se shoduje v 85 %.

Jezero Vostok je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Ruská vrtná souprava loni vrstvu ledu prorazila dvakrát a při druhém vrtu odebrala z jezera do speciálních laboratorních nádob vzorek třiceti až čtyřiceti litrů vody, doplnila ČTK.

Foto: Reuters

Vrt ve východní Antarktidě, tedy na jednom z nejnehostinnějších míst naší planety, kde byl naměřen rekordní mráz minus 89 stupňů Celsia, byl plánován roky. Teď badatelé čekají na dodání dalších vzorků, aby mohli původní nález potvrdit. Dorazit by měly v květnu.

Rusové nejsou sami. Prozkoumat vzorky vody ukryté pod 3700 metrů silnou vrstvou ledu chtějí i američtí a britští vědci.

Američtí odborníci nedávno oznámili, že ve vzorcích vody z antarktického podzemního jezera Whillans nalezli živé buňky, které ale zatím podrobněji neprostudovali. Vědecký tým z Británie se snaží proniknout do dalšího jezera Ellsworth, ale naráží zatím na technické problémy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy