Rusové našli na Antarktidě neznámou formu života

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 3. 2013 14:05
Její DNA se s běžnou shoduje v méně než 86 %
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Rusové objevili ve vzorcích podzemního antarktického jezera Vostok neznámou formu života.

Vzorky DNA prastarých bakterií, vytažené ze čtyřkilometrové hloubky pod ledem, mohou pomoci objasnit, jak vypadal život na Zemi před dobou ledovou, ale zároveň napovědět, jak by mohly vypadat formy života na jiných planetách.

Vědci jsou totiž přesvědčeni, že podzemní rezervoár vody, který ohřívá zemské jádro, byl izolován po čtrnáct milionů let.

"Poté, co jsme vyloučili všechny možnosti kontaminace, jsme došli k závěru, že nalezená DNA neodpovídá žádnému známému typu z globální databáze. Označujeme tuto formu života za dosud nezařazenou a neidentifikovanou," cituje BBC Sergeje Bulata z genetické laboratoře petrohradského Institutu jaderné fyziky.

DNA nově nalezených a "pozemských" bakterií se shoduje méně než v 86 procentech. To by se mohlo zdát jako ne příliš velký rozdíl, nicméně opak je pravdou. Například DNA člověka a gorily je shodné z 98 až 99 %, u člověka a myši se shoduje v 85 %.

Jezero Vostok je největším z asi 400 antarktických vodních ploch skrytých pod ledem. Jeho šířka dosahuje 30 až 80 kilometrů, dlouhé je 300 kilometrů. Ruská vrtná souprava loni vrstvu ledu prorazila dvakrát a při druhém vrtu odebrala z jezera do speciálních laboratorních nádob vzorek třiceti až čtyřiceti litrů vody, doplnila ČTK.

Foto: Reuters

Vrt ve východní Antarktidě, tedy na jednom z nejnehostinnějších míst naší planety, kde byl naměřen rekordní mráz minus 89 stupňů Celsia, byl plánován roky. Teď badatelé čekají na dodání dalších vzorků, aby mohli původní nález potvrdit. Dorazit by měly v květnu.

Rusové nejsou sami. Prozkoumat vzorky vody ukryté pod 3700 metrů silnou vrstvou ledu chtějí i američtí a britští vědci.

Američtí odborníci nedávno oznámili, že ve vzorcích vody z antarktického podzemního jezera Whillans nalezli živé buňky, které ale zatím podrobněji neprostudovali. Vědecký tým z Británie se snaží proniknout do dalšího jezera Ellsworth, ale naráží zatím na technické problémy.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy