Rusové milují Brežněva, opovrhují Gorbačovem

ČTK ČTK
22. 5. 2013 19:00
Vyplývá to z průzkumu střediska Levada. Úspěch nesklidil ani Boris Jelcin
Foto: ČTK

Moskva - Ani Lenin, ani Stalin, ale dlouholetý šéf sovětských komunistů Leonid Brežněv byl podle většiny Rusů nejlepším vládcem země ve 20. století. Reformátor Michail Gorbačov v průzkumu nezávislého střediska Levada skončil hluboko v poli poražených.

Brežněva, jehož dlouhou vládu nad Sovětským svazem v letech 1964 až 1982 poznamenal postupný úpadek i vojenské vpády do Československa a Afghánistánu, kladně ocenilo 56 procent Rusů, záporně 29 procent.

Někdejší "éra stagnace" je s odstupem v Rusku vnímána jako doba relativního blahobytu pro všechny a stability bez bouřlivých otřesů.

Stalina i Lenina stále obdivuje polovina Rusů

Bolševický vůdce a zakladatel sovětského státu Vladimír Iljič Lenin, jehož nabalzamované tělo stále spočívá v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí, získal kladné ocenění od 54 procent dotázaných.

Jeho krutý následník Josif Stalin, kterému historici vyčítají miliony mrtvých, ale přesto bývá oslavován jako vítěz nad nacisty, dostal dobré vysvědčení přesně od polovičky dotázaných.

S těsným odstupem následoval poslední ruský car Mikuláš II., zastřelený bolševiky i s rodinou v roce 1918. Stalinův následník a kritik Nikita Chruščov si získal přízeň 45 procent dotázaných.

Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov se dočkal kladného ocenění jen od 22 procent krajanů, stejně jako jeho následník v Kremlu, první ruský prezident Boris Jelcin. Oběma vládcům jejich současníci vyčítají zánik sovětské říše, chaos a rozvrat. Ostatně nejvíce záporných bodů v průzkumu nasbíral právě Gorbačov s těsným náskokem před Jelcinem.

Současný ruský prezident Vladimir Putin, který se moci chopil v roce 2000, nebyl do průzkumu zahrnut. Když se rozhodl ucházet se v roce 2012 o třetí mandát v čele státu, kritici mu vyčítali "brežněvizaci", ale Putinův mluvčí neshledal na přirovnání k Brežněvovi žádnou ostudu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval po 14:00 autobus. Utrhla se pod ním krajnice a převrátil se na bok. Podle předběžných informací hasičů a policie je na místě deset zraněných, zřejmě dětí.

"V tuto chvíli evidujeme deset zraněných osob. Prosím, berte tento počet jako předběžný," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. Nehoda se stala na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka.

Připravujeme podrobnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy