Rusové milují Brežněva, opovrhují Gorbačovem

ČTK ČTK
22. 5. 2013 19:00
Vyplývá to z průzkumu střediska Levada. Úspěch nesklidil ani Boris Jelcin
Foto: ČTK

Moskva - Ani Lenin, ani Stalin, ale dlouholetý šéf sovětských komunistů Leonid Brežněv byl podle většiny Rusů nejlepším vládcem země ve 20. století. Reformátor Michail Gorbačov v průzkumu nezávislého střediska Levada skončil hluboko v poli poražených.

Brežněva, jehož dlouhou vládu nad Sovětským svazem v letech 1964 až 1982 poznamenal postupný úpadek i vojenské vpády do Československa a Afghánistánu, kladně ocenilo 56 procent Rusů, záporně 29 procent.

Někdejší "éra stagnace" je s odstupem v Rusku vnímána jako doba relativního blahobytu pro všechny a stability bez bouřlivých otřesů.

Stalina i Lenina stále obdivuje polovina Rusů

Bolševický vůdce a zakladatel sovětského státu Vladimír Iljič Lenin, jehož nabalzamované tělo stále spočívá v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí, získal kladné ocenění od 54 procent dotázaných.

Jeho krutý následník Josif Stalin, kterému historici vyčítají miliony mrtvých, ale přesto bývá oslavován jako vítěz nad nacisty, dostal dobré vysvědčení přesně od polovičky dotázaných.

S těsným odstupem následoval poslední ruský car Mikuláš II., zastřelený bolševiky i s rodinou v roce 1918. Stalinův následník a kritik Nikita Chruščov si získal přízeň 45 procent dotázaných.

Poslední sovětský prezident Michail Gorbačov se dočkal kladného ocenění jen od 22 procent krajanů, stejně jako jeho následník v Kremlu, první ruský prezident Boris Jelcin. Oběma vládcům jejich současníci vyčítají zánik sovětské říše, chaos a rozvrat. Ostatně nejvíce záporných bodů v průzkumu nasbíral právě Gorbačov s těsným náskokem před Jelcinem.

Současný ruský prezident Vladimir Putin, který se moci chopil v roce 2000, nebyl do průzkumu zahrnut. Když se rozhodl ucházet se v roce 2012 o třetí mandát v čele státu, kritici mu vyčítali "brežněvizaci", ale Putinův mluvčí neshledal na přirovnání k Brežněvovi žádnou ostudu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy