Rusové chválí Zemana. Cesta do Moskvy mu prý dělá čest

ČTK ČTK
6. 4. 2015 14:03
Podle moskevského listu "Argumenty i fakty" Zemanovo rozhodnutí cestovat do Moskvy na oslavy podporuje absolutní většina českých občanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Široký ohlas má dnes v ruském tisku a na sociálních sítích slovní přestřelka mezi Pražským hradem a velvyslanectvím USA v Praze.

Výhrady velvyslance Andrewa Schapira vůči cestě prezidenta Miloše Zemana na moskevské oslavy konce druhé světové války i prezidentovu reakci zaznamenala prakticky všechna hlavní ruská média. Podle ruského ministerstva zahraničí dělá Zemanovi jeho stanovisko čest.

"Pádná odpověď českého prezidenta velvyslanci USA! Věrnost památce sovětských vojáků, kteří padli v boji s fašismem, dělá Miloši Zemanovi čest," napsal na Twitteru zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov. K polemice mezi Zemanem a americkým diplomatem se dnes na Twitteru vyslovil i šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov, který výroky Shapira označil za hysterické.

"Soudě podle hysterie velvyslance USA v Česku je Washington kvůli cestám západních vůdců 9. května do Moskvy nervózní. Bojí se, že se izolace (Ruska) nepovede," napsal Puškov.

Rusko rozeslalo do světa 68 pozvánek na oslavy, které 9. května vyvrcholí vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí. Podle dnešních zpráv ruského tisku je jistá přítomnost prezidentů České republiky, Běloruska, Kazachstánu, Tádžikistánu, šéfů separatistické Abcházie a Jižní Osetie, prezidentů Indie, Číny, Jižní Afriky, KLDR, Vietnamu a Kuby. Očekávají se i vůdci povstaleckých území na východě Ukrajiny.

Z evropských státníků se dnes ruská média zmiňují kromě Zemana jen o prezidentovi a premiérovi Řecka. Dříve se v seznamu hostů objevovalo i jméno kyperského prezidenta.

Sporu mezi českým prezidentem a velvyslancem USA se dnes v komentáři věnuje moskevský list Argumenty i fakty (AiF). Píše, že Zemanovo rozhodnutí cestovat do Moskvy podporuje absolutní většina českých občanů. Česká vláda podle AiF se "zaťatými zuby" uvolnění výdajů na financování Zemanovy cesty už schválila. Kabinet ale zřejmě prezidentovu cestu do Moskvy schválí až na středečním zasedání.

"Schapiro se aktivně setkával s českými politiky, kteří sdílejí stanovisko Washingtonu. V důsledku toho se v českých médiích začalo mluvit o přípravě 'pražského Majdanu'," napsal ruský list s narážkou na loňské demonstrace v Kyjevě, které vyústily ve svržení tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

"Schapiro nejen nedosáhl svého cíle, ale ještě se ocitl v situaci velvyslance, s nímž se hlava státu nechce bavit. Je třeba zvážit změnu povolání," konstatoval AiF.

 

Právě se děje

Další zprávy