Rusové chtějí zpět růžový tank, udělají z něj památník

ČTK ČTK
24. 10. 2011 18:45
Akce podle organizátorů nesouvisí s odhalením památníku českým legionářům v Čeljabinsku
21. srpna 2008 v ššest ráno David Černý umístil na Náměstí Krasnoarmějců (dnes Kinských) na pražském Smíchově torzo růžového obrněnce.
21. srpna 2008 v ššest ráno David Černý umístil na Náměstí Krasnoarmějců (dnes Kinských) na pražském Smíchově torzo růžového obrněnce. | Foto: Ludvík Hradilek

Čeljabinsk (Rusko)/Praha - V Čeljabinské oblasti na ruském Uralu začala sbírka peněz na zrekonstruování památníku sovětským vojákům, kteří v roce 1945 osvobodili Prahu a který byl v 80. letech jedním z Pražanů přebarven na růžovo.

V pondělí to napsal ruský server Chelyabinsk.ru. Organizátoři sbírky prý chtějí tanku IS-2 vrátit původní vzhled a ujišťují, že akce prý v žádném případě nemá být odpovědí na nedávné odhalení památníku českým legionářům v Čeljabinsku.

Ve skutečnosti sovětský tank poprvé natřel na růžovo výtvarník David Černý v dubnu 1991. Za to byl krátce stíhán, protože tank byl v té době zapsán jako národní kulturní památka. Posléze byl na pár dní znovu přetřen do původní zelené barvy.

Skupina poslanců ale využila své imunity a v květnu 1991 tank znovu přebarvila na růžovo. Potom byl tanku odebrán status památky a v červnu 1991 byl ze Smíchova odstraněn a připadl do sbírek Vojenského historického ústavu v Praze.

Nyní je umístěn ve vojenském muzeu v Lešanech na Benešovsku.

Růžový tank "neosvobozoval", přijel později

"My ten symbol růžového tanku měnit nehodláme. V muzeu máme dost jiných tanků, které se přímo zúčastnily bojů druhé světové války. Růžový tank pro nás zůstává stále jak symbolem konce války, tak i příchodu svobody do Československa po roce 1989," reagoval ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Sám Černý proti dalšímu přebarvení sovětského tanku v zásadě nic nemá. "Mě by jen zajímalo, jestli ten vybraný finanční obnos zašlou mě nebo jestli mají nějakého sovětského umělce, který jim to přetře nazeleno," řekl kontroverzní sochař.

Prohlédněte si růžový IS-2:

Tank byl v letech 1945 až 1991 vystaven na smíchovském náměstí Sovětských tankistů (dnes náměstí Kinských) na památku osvobození Československa vojsky Rudé armády.

Podle vojenských historiků ale bylo umístění tohoto tanku fakticky nesprávné, protože na osvobozování Prahy se ve skutečnosti podílely tanky jiného typu. "Do Prahy přijely tanky T-34, což byly střední tanky. Tohle je těžký tank IS-2. Označením IS se rozumí Josif Stalin. Byl dovezen do již osvobozeného Československa," připomněl Knížek.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy