Rusové chtějí hnát před soud "piráty" z Greenpeace

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 9. 2013 13:30
Pohraniční stráž zadržela 30 ekologických aktivistů minulý týden
Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace.
Ruská pobřežní stráž zasahuje v Barentsově moři proti aktivistům Greenpeace. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko bude soudně stíhat všechy aktivisty hnutí Greenpeace, kteří se zapojili do "útoku" na ropnou plošinu v Barentsově moři, a to bez ohledu na jejich národnost.

Budou pravděpodobně čelit obvinění z pirátství, oznámil Vyšetřovací výbor Ruské federace.

Pohraniční stráž zasáhla proti plavidlu s 30 ekology minulý týden. Důvodem byl protest členů Greenpeace proti těžbě ropy v severních mořích.

Mezi zadrženými je i šest Britů. Rusovéreagovali na pokus dvou aktivistů ze Švýcarska a z Finska, kteří se minulou středu pokusili proniknout na těžební plošinu Prirazlomnaja, aby tam vztyčili transparent.

Až patnáct let za mřížemi

"Skupina jednotlivců, pravděpodobně spojených s ekologickou organizací Greenpeace, připlula na lodi Arctic Sunrise k ropné plošině Prirazlomnaja, na kterou se pak snažili vylézt. Jejich ilegální aktivitu zastavili pohraničníci," uvedl v prohlášení Vyšetřovací výbor Ruské federace, který je někdy označován za ruskou obdobu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

"Po ověření totožnosti bylo zahájeno vyšetřování těchto osob s podezřením z pirátství," dodal výbor s tím, že "všechny osoby, které se podílely na útoku proti plošině, se budou zodpovídat před zákonem, nezávisle na své národnosti".

Pokud by byli členové Greenpeace shledáni vinnými, hrozí jim za pirátství podle ruských zákonů až patnáctileté vězení. "Těžko uvěřit, že takzvaní aktivisté nevěděli, že plošina je vysoce nebezpečným zařízením a jakákoli nepovolená akce může vést k nehodě, jež by nejen ohrozila lidi na plošině, ale také životní prostředí."

Z historie Greenpeace:

Greenpeace se brání

Organizace Greenpeace tvrdí, že protest byl mírový a komando na loď proniklo v mezinárodních vodách.

Hnutí proto již dříve vyzvalo ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nechal aktivisty okamžitě propustit. V úterý svou žádost hnutí zopakovalo, když zadržené plavidlo s aktivisty dorazilo po několikadenní plavbě k severoruskému přístavu Murmansk.

"Právníci hnutí Greenpeace žádají okamžitý přístup k 30 aktivistům, kteří jsou zadržováni více než čtyři dny bez právní a konzulární pomoci."

 

Právě se děje

Další zprávy