Rusy obklíčíme a "vyčistíme to". Bitva o Bachmut ještě neskončila, tvrdí Ukrajinci

pru AP pru, AP
24. 5. 2023 15:58
Rusové Bachmut nedobyli, oni ho hlavně zničili, tvrdí velitel jedné z ukrajinských tankových brigád působících u obléhaného města. Ukrajinci nyní podle něj především chtějí zablokovat ruské vojáky tím, že město ze stran obklíčí. "A pak bychom ho měli 'vyčistit'. To je vhodnější a to teď děláme," uvádí v reportáži.
"Rusy obklíčíme po stranách a 'vyčistíme' to." Bitva o Bachmut ještě neskončila. | Video: Reuters

Jednotka velitele s vojenskou přezdívkou Adam působí v blízkosti městečka Časiv Jar, které je vzdálené asi 10 kilometrů od Bachmutu. Jen v této části fronty podle něj nalezli až 60 mrtvých a kolem stovky zraněných ruských vojáků. "Provádíme průzkum, upravujeme dělostřeleckou palbu. Navíc operátoři dronů házejí granáty a ničí nepřítele," popisuje Adam v reportáži agentury Associated Press.

Ukrajinci mají plán na osvobození každého města i vesnice, které nepřátelská vojska v posledních měsících obsadila, tvrdí velitel. Rusové podle něj v oblasti kolem Bachmutu již ztratili potenciál a utrpěli značné ztráty. "Myslím, že nepřítel nemá v tomto regionu žádnou šanci," domnívá se. "My jsme tady doma. Naši 'hosté' by se měli cítit nepříjemně," dodává.

Moskva v sobotu oznámila, že se Bachmut jejím jednotkám společně s wagnerovci podařilo po dlouhých měsících tvrdých bojů dobýt. O úspěchu hovořil i Prigožin, který podle agentury Reuters uvedl, že jeho síly začnou s odchodem z dobytého města. Stahovat se mají od 25. května do 1. června a své pozice poté předají jednotkám ruského ministerstva obrany.

V úterý ale Kyjev uvedl, že se o dobytí města stále bojuje. Ukrajinci mají podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové stále pod kontrolou čtvrť Litaka na jihozápadě města, kde v neděli znovu dobyli blíže neurčená zařízení infrastruktury a průmyslu. Aktuální situaci na bojišti nicméně nelze kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit. 

Co se jim honí hlavou? Zajatcům pustili videa nejhorších ruských zločinů (23. 5. 2023)

Ruští váleční zajatci se na Ukrajině dívali na dokument o zvěrstvech války | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Ombudsman Ukrajiny
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy