reklama
 
 

"Válka na pláži". Letoviska řeší nenávist Rusů a Ukrajinců

2. 8. 2014 18:50
Stále více ukrajinských turistů si jako podmínku pobytu klade eliminaci Rusů.

Kyjev/Moskva - Politická konfrontace mezi Moskvou a Kyjevem se přenáší i do atmosféry letních dovolených.

Hlášeny jsou hádky a pěstní souboje mezi ruskými a ukrajinskými turisty, které se odehrávají v populárních zahraničních destinacích.

Stále více klientů cestovních kanceláří přitom odmítá sdílet pobyt ve společnosti lidí z "nepřátelské" země. Svědčí o tom případy, o nichž informují média.

Půtky u bazénu

Jak například napsala ukrajinská agentura UNIAN, turisté z Ruska a Ukrajiny vyvolali masovou rvačku v tureckém Kemeru poblíž Antalye.

Souboj u bazénu došel tak daleko, že ho museli uklidňovat místní policisté. Hotelová stráž a personál totiž před agresivními rekreanty prchly.

Rozhlasová stanice Radio Svoboda uvedla, že fyzickým střetům v letovisku předcházela slovní potyčka. Ukrajinští turisté prý volali po "oběšení" Rusů.

Na Ukrajině populárními výkřiky "Moskaljaku na hilljaku", které by se daly přeložit jako "na šibenici s Rusáky", prý popudily turisty z Petrohradu. Ti se prý nedali a na urážlivé poznámky odpověděli pěstmi.

"Konfrontace dorazila i do tichých tureckých hotelů. Osazenstvo tam tvoří hlavně Rusové a Ukrajinci. Nic tomu nenasvědčovalo, avšak po večeři skupina Kyjevanů začala pokřikovat ´Moskaljaku na hilljaku´ a hned dostala od Pitěrců (Petrohraďanů). Zapojili se i jiní rekreanti," popsala událost na své stránce na sociální síti Olga Blinkovová.

Lidé se podle ní zuřivě prali, házeli po sobě lehátka a křesla a snažili se navzájem utopit v bazénu. "Přijelo hodně policejních aut. Vypadalo to jako v ´saloonu´ na Divokém západě," dodala.

Požadavek Ukrajinců? Hlavně bez Rusů

Podle ruského týdeníku Argumenty i Fakty se do rvačky mimo Rusů a Ukrajinců zapojili také Kazaši, Bělorusové a Němci.

Rusové prý na znak "vítězství" vyvěsili v areálu ruskou vlajku. Tu však po domluvě policistů museli nakonec stáhnout. Turečtí představitelé incident, který zaujal ruská i ukrajinská média, popřeli, avšak blogeři mají za to, že jen "chrání reputaci" populárního letoviska.

Turecko, stejně jako Egypt, patří mezi nejžádanější destinace v Rusku i na Ukrajině. Podle Federace tureckých hoteliérů Rusové loni tvořili více než 12 procent návštěvníků země. S více než čtyřmi miliony lidí byli, hned po Němcích, druhou nejpočetnější turistickou skupinou. Ukrajinců tam bylo přes 700 000, tedy více než dvě procenta.

Přestože si Rusko letos možnosti domácí rekreace svévolně rozšířilo o Krym, zhýčkaní turisté se nevzdávají oblíbených zahraničních destinací.

Ukrajinské cestovní kanceláře mezitím hlásí, že stále více návštěvníků si jako podmínku pobytu klade eliminaci ruských turistů.

"Vždy se zajímám o to, zda je letovisko hojně navštěvované Rusy," svěřuje se na cestovatelském webu Ukrajinka Viktorija. Má prý neblahé zkušenosti s ruskými sousedy v Egyptě. "Byly tam pouze dvě rodiny, ale dokázaly totálně otrávit všechny návštěvníky. Chovaly se, jako by jim celý areál patřil," popisuje situaci.

Každý desátý

Zejména po revolučních událostech v Kyjevě se prý ukrajinští turisté stále častěji ohrazují proti cestovatelům z Ruska.

"Pozorujeme již delší dobu poptávku ukrajinských, ale také jiných klientů po zájezdech, u kterých by nebyli přítomní Rusové. S ohledem na politickou situaci se podobné požadavky množí," uvedl na serveru forbes.ua viceprezident Sdružení ukrajinských turistických podnikatelů Arjkadij Maslov.

Podle něj si podmínku pro pobyt odděleně od Rusů klade zhruba deset procent ukrajinských turistů. Jde prý o zájemce z různých oblastí, tedy nejen z proevropsky orientovaného západu či centrálních regionů.

Podle ruského listu Obščaja gazeta jsou "národnostní předsudky" novým faktorem, k němuž musejí zástupci cestovních kanceláří přihlížet. Citoval přitom Ukrajinku z Kyjeva Olhu Jefimenkovou, podle níž mnozí Ukrajinci mluví v hotelových resortech raději potichu, aby neprovokovali rekreanty ze sousední země.

"Je to nový trend. Podobné žádosti dosud byly jen ojedinělé," citoval ukrajinský list Segodňa mluvčí jedné z cestovních agentur Juliji Judenkovou. Podle ní jsou případy rvaček mezi turisty z Ruska a Ukrajiny stále častější. Najít hotel, v němž by se žádný Rus nenacházel, je však velmi složité. "Radíme proto našim občanům, aby se chovali zdrženlivě a nezapojovali se do sporů."

"Stačí politicky neprovokovat"

Podobné problémy ale řeší také ruské weby. "Jedu do hotelu, kde bývá hodně Ukrajinců. Mnozí v Rusku a Rusech spatřují nepřítele," stýská si žena, která se chystá do Turecka.

Blogeři jí radí, aby se vydávala za Bělorusku. Další ovšem připouštějí, že "stačí politicky neprovokovat" a "nikdo nikoho nepozná". Mnozí Ukrajinci totiž mluví stejnou řečí jako Rusové a pouhý přízvuk prý stěží může být důvodem ke konfliktu.

Ukrajinské weby mezitím nabízejí vyhledávání zájezdů "bez Rusů". Stránka norussians.com například vyrukovala s reklamou v angličtině: "We make you happy to stay in a hot? l with no Russians". Zájemcům slibuje, že zajistí pobyt bez přítomnosti ruských turistů, pokud žadatel uvede svou e-mailovou adresu.

Psycholožka Aljona Avgustová připouští, že konflikty mezi turisty jsou logickým důsledkem politického vývoje z posledních měsíců.

"Lidé jsou ve stavu dlouhodobého stresu. V obou zemích neustále slyší vojenskou rétoriku z médií a výzvy od politiků. Zatímco do skutečných bojů se nezapojují, mají zřejmě pocit, že tak prospívají své zemi," vysvětluje možné pohnutky pěstních soubojů u bazénů.

autor: Alexandra Malachovská | 2. 8. 2014 18:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama