Měli jsme hlad a zrezivělé pušky. Ruský voják detailně popsal boje na Ukrajině

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
19. 8. 2022 17:26
Poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu jeden z ruských vojáků velmi detailně a kriticky promluvil na sociálních sítích o svých zkušenostech z bojů, přičemž se i podepsal. Pavel Filatjev zveřejnil své podrobné deníkové zápisky, kde popisuje nízkou morálku armády, neprofesionální výcvik i barbarství, kterého se vojáci po jeho boku dopouštěli.
Ruští vojáci v ukrajinském městě Mariupol na snímku z 10. dubna 2022
Ruští vojáci v ukrajinském městě Mariupol na snímku z 10. dubna 2022 | Foto: Reuters

Filatjev sloužil u 56. bojového leteckého pluku na Krymu, odkud jeho velmi špatně vyzbrojená jednotka vtrhla na Ukrajinu koncem února. Chyběla jim výbava, logistické zázemí i informace. "Trvalo mi týdny, než jsem pochopil, že na ruském území žádná válka není a jen jsme zaútočili na Ukrajinu," přiznal výsadkář v rozhovoru pro britský list The Guardian jen krátce předtím, než utekl z Moskvy.

Ještě před poskytnutím rozhovoru publikoval na sociální síti VKontakte, ruské obdobě Facebooku, přes 140 stránek podrobných deníkových zápisků přímo z fronty. V nich popisuje, jak byli z Krymu vojáci posláni na Ukrajinu, vstoupili do Chersonu a dobyli tamní přístav. Následně se museli schovávat před neustálou palbou a několik týdnů zůstali v zákopech u města Mykolajiv.

Odtud byl Filatjev nakonec evakuován a chvíli se musel léčit se zraněním oka. Na to stále pořádně nevidí.

"Seděli jsme pod palbou u Mykolajivu. Už v tu chvíli jsem si řekl, že tu jen děláme voloviny - k čemu, do p*dele, potřebujeme tuhle válku? A vážně jsem si pomyslel: Bože, pokud to přežiju, udělám všechno, co bude v mých silách, abych to zastavil."

Jako divoši

Ve svých dva týdny starých zápiscích i následném rozhovoru Filatjev vypráví, jak špatně byli vojáci vybaveni. Sám dostal zrezivělou pušku, která měla utržený popruh. "Byli jsme ideální terče," napsal o cestě do Chersonu na jihu Ukrajiny, který nyní okupují ruské jednotky.

Neozbrojené vozy někdy čekaly i 20 minut na jednom místě. "Nebylo jasné, jaký je plán - jako vždycky nikdo nic nevěděl."

Kromě toho ale vojáci nedostávali pořádně najíst a nikdo nedbal na jejich hygienu. "Na ničem nám nezáleželo, byli jsme dotlačeni až ke svým limitům. Většina z nás strávila měsíc v polích bez jakéhokoliv náznaku pohodlí, sprchy nebo normálního jídla." I proto vojáci podle něj začali rabovat na dobytém území.

V chersonském přístavu brali počítače nebo cokoliv cenného, co našli. Pak se vrhli na jídlo v domech. "Byli jsme jako divoši, jedli jsme všechno, co tam bylo: ovesné vločky, kaši, džem, med, kávu," vyjmenovává a pokračuje: "Do jak divokého stavu doženete lidi tím, že vůbec nemyslíte na jejich potřebu spát, jíst a umýt se? Všechno okolo v nás vyvolávalo odpor. Jako ubožáci jsme se jen snažili přežít."

V pozdějším rozhovoru připustil, že drancování musí pro cizince znít hrozně a že ačkoliv vojáky neomlouvá, chápe, proč se tak chovají. "Voják pozná, že to má větší cenu než jeho plat. A kdo ví, jestli zítra ještě bude žít? Tak to prostě sebere," dodal.

Jak se situace zhoršovala, začaly se mezi vojáky na frontě šířit zprávy o tom, že se někteří schválně postřelili, aby se mohli vrátit domů a dostat tři miliony rublů (v přepočtu asi 1,2 milionu korun) v kompenzacích. Stejně tak vojáci začali mučit zajaté vězně. V rozhovoru pro The Guardian Filatjev popřel, že by týrání zajatců viděl na vlastní oči, ale přiznal, že lidé okolo něj byli hodně naštvaní a frustrovaní.

Nespokojená armáda

"Většina lidí v armádě je nespokojená s tím, co se děje, jsou nespokojení s vládou i se svými veliteli, jsou nespokojení s (prezidentem Vladimirem) Putinem a jeho zákony, jsou nespokojení s ministrem obrany, který nikdy v armádě nesloužil," řekl na adresu Sergeje Šojgua.

Ačkoliv s ním většina jeho jednotky přerušila kontakt, je Filatjev přesvědčen, že nejméně pětina s ním souhlasí. Dokonce mu prý v tajnosti někteří na frontě říkali, jak obdivují odvahu Ukrajinců, kteří brání svou vlast.

"Je hrozně důležité, aby někdo promluvil jako první," komentuje výpověď ruského výsadkáře Vladimir Osečkin, šéf lidskoprávní sítě Gulagu.net. Právě on pomohl Filatjevovi uprchnout z Ruska. "Otevřel tím Pandořinu skříňku," dodává.

Další výpověď následovala tento týden, ačkoliv nebyla tak detailní. Ruský investigativní server iStories, který je v Rusku zakázán, publikoval přiznání jiného vojáka, který na kameru popsal, jak zastřelil civilistu v ukrajinském městě Andrijivka.

Útěk ze země

Filatjev dlouho přemýšlel, co udělat, když se z fronty vrátil domů. "Lidé se mě ptají, proč jsem neodhodil zbraň. Já jsem sice proti válce, ale nejsem generál, nejsem ministr obrany, nejsem Putin - nevím, jak to zastavit. A nic by nezměnilo, kdyby se ze mě stal zbabělec, odhodil jsem zbraň a opustil své kamarády," dodal.

Nakonec 45 dní sepisoval své vzpomínky a počítal s tím, že jen co je zveřejní, půjde se udat na policii. V Rusku je totiž trestné kritizovat tamní armádu a mluvit o válce na Ukrajině jako o válce. Podle vlády se jedná o "speciální operaci". Lidem jako Filatjev hrozí obvinění z "diskreditace" ruské armády a trest až 15 let vězení. Osečkin ho proto přesvědčoval, aby uprchl.

Filatjevovi se nejdříve nechtělo a čekal, že ho policie zatkne. Několikrát přitom změnil svou adresu. Nakonec mu Osečkin pomohl utéct ze země neznámo kam, informuje Rádio Svoboda. Filatjev neví, zda je nyní v Rusku trestně stíhán, nebo ne.

"Jsem vyděšený z toho, co bude dál," přiznává s vidinou Ruska bojujícího za absolutní vítězství. "Čím za to budeme muset zaplatit? Kdo v naší zemi zbude? Pro mě to je osobní tragédie. Protože čím jsme se stali? A jak se to ještě může zhoršit?"

Video: Záběry Kerčského mostu z Ruska na Krym

Záběry Kerčského mostu z Ruska na Krym | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy