Ruský vicepremiér: Plyn už pustíme velmi brzy

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 1. 2009 14:58
Ukrajina stáhla dodatky ke smlouvě, které Rusko označilo za nepřijatelné

* Monitorovací týmy čekají, až se budou moci pustit do práce * Premiérka Tymošenková už oznámila, že Kyjev podepíše novou dohodu bez dodatku

Moskva - Ukrajina dnes podepsala s Ruskem v Bruselu novou dohodu o monitorování dodávek plynu pro Evropu už bez sporných dodatků, které Rusko v neděli večer odmítlo.

Otevírá se tak cesta k obnovení dodávek plynu. Šéf Gazpromu Alexej Miller a ruský vicepremiér Igor Sečin dnes ráno odletěli do Bruselu, kde o obnovení dodávek plynu jednají s předsedou Evropské komise Josém Barrosem.

Sečin prohlásil, že obnovení dodváek je "velmi blízko."

Víkendovou dohodu o monitorování dodávek plynu označil za neplatnou ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nelíbily se mu dodatky, které k textu připojila ukrajinská vláda.

"Jsme nuceni považovat podepsaný dokument za neplatný," řekl podle agentury Reuters. 

Šéf Kremlu tak zchladil naděje evropských zemí, které netrpělivě čekaly na to, že ruský těžařský gigant Gazprom obnoví po pěti dnech dodávky potřebné komodity směrem na Západ.

Víkendová jednání českého premiéra Mirka Topolánka v Kyjevě a Moskvě tedy zatím k úspěchu nevedla.

Topolánek znovu hovořil s Putinem

Premiér Vladimir Putin o pokračující krizi také telefonicky hovořil s Barrosem. Podle Reuters mu řekl, že podmínky Ukrajiny byly nepřijatelné. Přislíbil ale, že ruští představitelé v pondělí opět usednou k jednacímu stolu.

Topolánek v neděli večer telefonicky Putina ujišťoval, že ukrajinské dodatky nejsou závazné a nejsou ani součástí dohody.

Ukrajinci údajně k dohodě připsali, že k zastavení dodávek nedošlo jejich vinou a že Ukrajina nemá vůči Rusku žádné dluhy za plyn.

Zamrzlý plynový ventil - snímek z maďarské pobočky koncernu E.on u města Hajduszoboszlo.
Zamrzlý plynový ventil - snímek z maďarské pobočky koncernu E.on u města Hajduszoboszlo. | Foto: Reuters
SPECIÁL AKTUÁLNĚ.CZ
Evropu už týden sužuje nedostatek ruského plynu

Dohodu, která má ukončit několikadenní krizi, vyjednal v čele mise EU český premiér Mirek Topolánek. "Plyn poteče tehdy, až ho pustí Ruská federace. A ta ho pustí tehdy, až bude mít potvrzeno, že monitorovací týmy jsou na místě," řekl v neděli dopoledne po návratu z východu Evropy.

Na počátku sváru mezi Ruskem a Ukrajinou byly nezaplacené dluhy ze strany Kyjeva. Gazprom nejprve na Nový rok zastavil dodávky pouze Ukrajině, ale poté, co Kyjev údajně bral část plynu pro Evropu, utáhli Rusové kohouty úplně.

Kvůli nedostatku plynu se do potíží dostala řada zemí. Zřejmě nejhůře jsou na tom balkánské státy, problémy ale musí řešit například i Slováci. Těm pomáhají Češi.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy