Ruský velvyslanec v Británii označil vztahy mezi Londýnem a Moskvou za téměř mrtvé

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 3. 2021 11:44
Ruský velvyslanec v Británii obvinil tamní vládu, že svým plánem zvýšit jaderný arzenál porušuje závazky vyplývající z mezinárodních smluv. Vztahy mezi Moskvou a Londýnem jsou podle Andreje Kelina "téměř mrtvé".
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Británie v úterý představila přezkoumané priority zahraniční a obranné politiky po brexitu. Horní hranice počtu jaderných hlavic má být zvýšena na 260 ze současných 180, tedy o 45 procent.

"Jde o porušení smlouvy o nešíření (jaderných zbraní) a mnoha, mnoha dalších," řekl Kelin podle výňatků z rozhovoru, který dnes odvysílá londýnská rozhlasová stanice LBC.

Smlouva o nešíření jaderných zbraní, kterou Británie ratifikovala, vstoupila v platnost v roce 1970. Její vláda podle agentury Reuters tvrdí, že svými novými plány pakt neporušuje.

Kelin také řekl, že politické vztahy mezi Moskvou a Londýnem jsou "skoro mrtvé" a že mezi zeměmi zůstaly jen ekonomické a kulturní vazby. Ruský velvyslanec tvrdí, že s britským ministrem zahraničí Dominikem Raabem mluvil naposledy předloni v prosinci.

Vztahy s Británií jsou špatné kvůli celé řadě událostí. Jde například o otravu někdejšího agenta ruské rozvědky Sergeje Skripala, z níž Londýn obviňuje agenty ruské tajné služby. V poslední době napětí vzrostlo kvůli otravě a uvěznění ruského opozičního politika Alexeje Navalného.

Minisérie BBC rekonstruuje útok v Salisbury

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy