Ruský vědec odsouzený za špionáž byl propuštěn z vězení

ČTK ČTK
24. 11. 2012 9:00
Svou vinu stále odmítá. Jedná se o kritika Putinovy politiky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Z vězení v sibiřském Krasnojarsku byl v sobotu podmínečně propuštěn ruský fyzik Valentin Danilov, který byl v roce 2004 odsouzen ke 14 letům vězení za špionáž pro Čínu.

Vědec měl podle soudu poskytnout čínské straně utajované údaje o vlivu slunečního záření na umělé družice Země. Danilov vinu odmítá a hodlá se o pomoc obrátit k mezinárodním soudním institucím.

Odsouzený profesor nepopírá, že informace čínským kolegům poskytl, nicméně argumentuje tím, že už dávno nebyly utajované. Podle ruských médií šlo o objevy samotného Danilova, které byly odtajněny osm let před rozsudkem. Vědec byl odsouzen i za finanční machinace, kterých se podle soudu dopustil při sjednávání kontraktu s čínskými společnostmi.

Dnes šestašedesátiletý Danilov se svého činu měl dopustit v letech 1999 a 2000, zatčen byl v roce 2001. Původní čtrnáctiletý trest mu byl později o rok zkrácen, z vězení dnes vyšel proto, že si odpykal už dvě třetiny trestu. Po propuštění se odebral do Novosibirska, kde žije jeho manželka.

"Velmi bych ocenil, kdyby mi konečně někdo řekl, jaká státní tajemství jsem prodal," komentoval v rozhovoru s novináři své propuštění. Ruští ochránci lidských práv označují Danilova za politického vězně, protože se netajil kritickým názorem na politiku prezidenta Vladimira Putina. Vědec chce dál hájit svou nevinu, v případě nutnosti i u mezinárodních soudů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy