Ruský vědec půjde za údajnou špionáž pro Ukrajinu na osm let do vězení

ČTK ČTK
4. 12. 2015 21:00
K osmi letům vězení odsoudil petrohradský soud ruského vědce pracujícího v armádním výzkumném ústavu Vladislava Nikolského. Shledal ho vinným z velezrady, které se dopustil výzvědnou činností ve prospěch Ukrajiny. Vynášením dokumentace k výsadkovému námořnímu vznášedlu Zubr měl způsobit škodu 200 tisíc dolarů.
Ruské vězení na Sibiři.
Ruské vězení na Sibiři. | Foto: Reuters

Petrohrad - Na osm let do vězení půjde za údajnou výzvědnou činnost ve prospěch Ukrajiny ruský vědec Vladislav Nikolskij. Vinnen je z velezrady. Informovala o tom ruská média s odvoláním na dnešní sdělení soudu v Petrohradu.

Obžaloba prý prokázala, že 69letý kapitán Nikolskij v roce 2011, kdy byl vedoucím vědeckým pracovníkem výzkumného ústavu ministerstva obrany, předal elektronickou poštou ukrajinské straně obsáhlou dokumentaci k výsadkovému námořnímu vznášedlu Zubr. Svým jednáním způsobil státu škodu ve výši 200 tisíc dolarů (téměř pět milionů korun).

Nikolskij byl zadržen už v roce 2012 a od té doby byl ve vazbě. Proces s ním začal letos 10. dubna a probíhal s vyloučením veřejnosti.

V posledních měsících se v Rusku množí špionážní aféry. Mnohé jsou přitom spojeny s Ukrajinou, na jejímž východě se odehrává konflikt mezi vládními ozbrojenými silami a proruskými separatisty podporovanými Moskvou.

V listopadu byli v Rusku odsouzeni za velezradu dva lidé - jeden inženýr k devíti letům vězení a policista ke 13 rokům. V říjnu dostal za výzvědnou činnost ve prospěch Ukrajiny šestiletý trest Ukrajinec, zatímco Rus za stejnou trestnou činnost obdržel 12 let.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy