reklama
 
 

Ruský vědec půjde za údajnou špionáž pro Ukrajinu na osm let do vězení

4. 12. 2015 21:00
K osmi letům vězení odsoudil petrohradský soud ruského vědce pracujícího v armádním výzkumném ústavu Vladislava Nikolského. Shledal ho vinným z velezrady, které se dopustil výzvědnou činností ve prospěch Ukrajiny. Vynášením dokumentace k výsadkovému námořnímu vznášedlu Zubr měl způsobit škodu 200 tisíc dolarů.

Petrohrad - Na osm let do vězení půjde za údajnou výzvědnou činnost ve prospěch Ukrajiny ruský vědec Vladislav Nikolskij. Vinnen je z velezrady. Informovala o tom ruská média s odvoláním na dnešní sdělení soudu v Petrohradu.

Obžaloba prý prokázala, že 69letý kapitán Nikolskij v roce 2011, kdy byl vedoucím vědeckým pracovníkem výzkumného ústavu ministerstva obrany, předal elektronickou poštou ukrajinské straně obsáhlou dokumentaci k výsadkovému námořnímu vznášedlu Zubr. Svým jednáním způsobil státu škodu ve výši 200 tisíc dolarů (téměř pět milionů korun).

Nikolskij byl zadržen už v roce 2012 a od té doby byl ve vazbě. Proces s ním začal letos 10. dubna a probíhal s vyloučením veřejnosti.

V posledních měsících se v Rusku množí špionážní aféry. Mnohé jsou přitom spojeny s Ukrajinou, na jejímž východě se odehrává konflikt mezi vládními ozbrojenými silami a proruskými separatisty podporovanými Moskvou.

V listopadu byli v Rusku odsouzeni za velezradu dva lidé - jeden inženýr k devíti letům vězení a policista ke 13 rokům. V říjnu dostal za výzvědnou činnost ve prospěch Ukrajiny šestiletý trest Ukrajinec, zatímco Rus za stejnou trestnou činnost obdržel 12 let.

autor: ČTK | 4. 12. 2015 21:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama