Ruský spisovatel Prilepin býval kritikem Putina, teď bojuje na Ukrajině po boku separatistů

ČTK ČTK
13. 2. 2017 18:03
Populární ruský spisovatel Zachar Prilepin, který se přidal k separatistickým jednotkám na Ukrajině, se stal zástupcem velitele praporu speciálních sil a poradcem vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka. Dříve býval Prilepin odpůrcem Vladimira Putina, po anexi Krymu s ním však "uzavřel příměří" a přidal se k proruským separatistům na Donbasu. "Je to opravdový vlastenec," říká o něm Zacharčenko. Kreml se odmítl k jeho účasti v konfliktu vyjádřit.
Spisovatel je nyní poradcem separatistického vůdce Alexandra Zacharčenka (na fotografii).
Spisovatel je nyní poradcem separatistického vůdce Alexandra Zacharčenka (na fotografii). | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Populární ruský spisovatel Zachar Prilepin se stal u proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny zástupcem velitele praporu speciálních sil a poradcem vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka, který mu udělil hodnost majora. Uvedla to v pondělí ruská tisková agentura Interfax. Připomněla, že literát má za sebou kariéru ve zvláštních policejních jednotkách i zkušenosti z bojů v Dagestánu a Čečensku na severním Kavkaze.

"Zachar Prilepin je opravdový vlastenec Ruska a Donbasu, a to ne slovy, ale činy," prohlásil Zacharčenko. Kreml odmítl Prilepinův případ komentovat, jen uvedl, že na východě Ukrajiny se kromě Rusů vyskytují i občané jiných států.

"Nijak bych to nekomentoval," řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. "Skutečně, jsou ruští občané, jakož i občané jiných zemí ze západu a východu Evropy, kteří se z různých důvodů - kvůli volání srdce či z jiných příčin - vydávají do těchto neuznávaných republik a nalézají se tam z rozličných důvodů," dodal.

Spisovatel, jehož skutečné jméno je Jevgenij Prilepin, publikuje od roku 2003, několik knih mu vyšlo i v češtině. V minulosti býval Putinovým odpůrcem, ale po anexi Krymu a propuknutí konfliktu v Donbasu "vyhlásil režimu příměří", jak uvedl v jednom rozhovoru.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá, nanejvýš připouští, že po boku separatistů bojují také ruští dobrovolníci. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal skoro 10 000 mrtvých.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy