reklama
 
 

Ruský spisovatel Prilepin býval kritikem Putina, teď bojuje na Ukrajině po boku separatistů

13. 2. 2017 18:03
Populární ruský spisovatel Zachar Prilepin, který se přidal k separatistickým jednotkám na Ukrajině, se stal zástupcem velitele praporu speciálních sil a poradcem vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka. Dříve býval Prilepin odpůrcem Vladimira Putina, po anexi Krymu s ním však "uzavřel příměří" a přidal se k proruským separatistům na Donbasu. "Je to opravdový vlastenec," říká o něm Zacharčenko. Kreml se odmítl k jeho účasti v konfliktu vyjádřit.

Kyjev/Moskva - Populární ruský spisovatel Zachar Prilepin se stal u proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny zástupcem velitele praporu speciálních sil a poradcem vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka, který mu udělil hodnost majora. Uvedla to v pondělí ruská tisková agentura Interfax. Připomněla, že literát má za sebou kariéru ve zvláštních policejních jednotkách i zkušenosti z bojů v Dagestánu a Čečensku na severním Kavkaze.

"Zachar Prilepin je opravdový vlastenec Ruska a Donbasu, a to ne slovy, ale činy," prohlásil Zacharčenko. Kreml odmítl Prilepinův případ komentovat, jen uvedl, že na východě Ukrajiny se kromě Rusů vyskytují i občané jiných států.

"Nijak bych to nekomentoval," řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. "Skutečně, jsou ruští občané, jakož i občané jiných zemí ze západu a východu Evropy, kteří se z různých důvodů - kvůli volání srdce či z jiných příčin - vydávají do těchto neuznávaných republik a nalézají se tam z rozličných důvodů," dodal.

Spisovatel, jehož skutečné jméno je Jevgenij Prilepin, publikuje od roku 2003, několik knih mu vyšlo i v češtině. V minulosti býval Putinovým odpůrcem, ale po anexi Krymu a propuknutí konfliktu v Donbasu "vyhlásil režimu příměří", jak uvedl v jednom rozhovoru.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá, nanejvýš připouští, že po boku separatistů bojují také ruští dobrovolníci. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal skoro 10 000 mrtvých.

autor: ČTK | 13. 2. 2017 18:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama