Ruský soud se zastal "tlustých" letušek. Firma jim nesmí platit podle váhy

Dominika Vřešťálová
16. 9. 2017 14:00
Maximální velikost uniformy je 48, věk by neměl přesáhnout čtyřicítku. Pokud letušky ruských aerolinek Aeroflot nesplňují tato pravidla, setkávají se s diskriminací, tvrdí Jevgenija Magurinová. Dvaačtyřicetiletá bývalá letuška uspěla s odvoláním u soudu. Aerolinky nyní nesmí vyplácet různou mzdu podle toho, kdo má jaké tělesné proporce.
Letuška ruské společnosti Aeroflot - ilustrační snímek
Letuška ruské společnosti Aeroflot - ilustrační snímek | Foto: Reuters

Moskva - Jen krátce poté, co ruská letuška Jevgenija Magurinová požádala svého zaměstnavatele o větší velikost uniformy, začala se jí tenčit výplata.

Dvaačtyřicetiletá stevardka firmy Aeroflot náhle přestala dostávat příplatky za mezinárodní lety, což tvořilo zhruba pětinu její mzdy.

Obrátila se tak na obvodní soud. Ten její stížnost na diskriminaci letos v dubnu zamítl. Nakonec ale Magurinová minulý týden uspěla s odvoláním u městského soudu v Moskvě.

Největší ruské aerolinky jí tak musí zpětně vyplatit 17 tisíc rublů za nepřiznané příplatky a 5000 rublů jako odškodnění. V přepočtu celkem 8000 korun.

Soud také zdůraznil, že ruský letecký gigant nesmí dál znevýhodňovat stevardy a letušky kvůli jejich postavě.

Přestože Magurinová původně požadovala skoro dvacetkrát vyšší odškodnění, s rozsudkem je podle médií spokojená.

"Nesoudily jsme se kvůli penězům. Chtěly jsme, aby soud uznal, že takto by se k lidem chovat nemělo," uvedla podle Rádia Svobodná Evropa Ksenia Michajličenková, advokátka Magurinové.

Letušky Aeroflotu se s aerolinkami soudily už několikrát. Někdy se samy v nadsázce označují za "staré, tlusté a škaredé".

I Magurinová se snažila u soudu dokázat, že ji firma diskriminovala také kvůli jejímu věku. K tomu však podle rozsudku neměla dost důkazů.

Vizitkou Ruska

Podle Magurinové existují v Aeroflotu nepsaná pravidla: letuška musí mít uniformu o velikosti menší než 50 a být mladší 40 let. Jinak začne méně létat do zahraničí.

"Stevardka národních aerolinií je vizitkou celé země," vysvětloval Aeroflot na svých stránkách, když se téma loni poprvé dostalo do médií. 

Podle letušek citovaných Rádiem Svobodná Evropa se ale ženy při neoficiálních rozhovorech s vedením setkávaly s mnohem prostší větou: "Stevardka musí být štíhlá."

"Hromadně nás vyfotografovali a změřili, některé i zvážili," tvrdí Magurinová. "Potom některé z nás začali posílat jen na noční a krátké ranní lety. Přes den jsme skoro vůbec nelétaly."

Kromě náročnějšího pracovního režimu letušky čekalo i podstatné snížení platu.

Aeroflot jakoukoliv diskriminaci odmítá. U soudu jeho advokáti řekli, že společnost není nijak povinna vyplácet příplatky. Zároveň však připustili, že aerolinky preferují štíhlejší personál, který se lépe pohybuje v úzkých uličkách letadel.

Sama firma se pak hájí, že plnoštíhlé letušky mohou překážet pasažérům při evakuaci a jejich váha způsobuje spotřebu většího množství paliva.

Neoficiální pravidla

Ruské zákony oficiálně zakazují jakékoli pracovní znevýhodňování na základě věku, pohlaví nebo národnosti. Některé firmy to však nedodržují.

Podle ruského listu Vedomosti se oběťmi pracovní diskriminace v Rusku stávají nejčastěji ženy, u kterých se zaměstnavatel obává možného těhotenství.

Druhou nejohroženější skupinou jsou muži, kterým už bylo více než 45 let.

Spousta mladých žen je odrazována od studia technologických oborů. Nevidí vzory, které by následovaly, říká Dita Přikrylová, ředitelka Czechitas. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 25 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy