Ruský soud se zastal "tlustých" letušek. Firma jim nesmí platit podle váhy

Dominika Vřešťálová
16. 9. 2017 14:00
Maximální velikost uniformy je 48, věk by neměl přesáhnout čtyřicítku. Pokud letušky ruských aerolinek Aeroflot nesplňují tato pravidla, setkávají se s diskriminací, tvrdí Jevgenija Magurinová. Dvaačtyřicetiletá bývalá letuška uspěla s odvoláním u soudu. Aerolinky nyní nesmí vyplácet různou mzdu podle toho, kdo má jaké tělesné proporce.
Letuška ruské společnosti Aeroflot - ilustrační snímek
Letuška ruské společnosti Aeroflot - ilustrační snímek | Foto: Reuters

Moskva - Jen krátce poté, co ruská letuška Jevgenija Magurinová požádala svého zaměstnavatele o větší velikost uniformy, začala se jí tenčit výplata.

Dvaačtyřicetiletá stevardka firmy Aeroflot náhle přestala dostávat příplatky za mezinárodní lety, což tvořilo zhruba pětinu její mzdy.

Obrátila se tak na obvodní soud. Ten její stížnost na diskriminaci letos v dubnu zamítl. Nakonec ale Magurinová minulý týden uspěla s odvoláním u městského soudu v Moskvě.

Největší ruské aerolinky jí tak musí zpětně vyplatit 17 tisíc rublů za nepřiznané příplatky a 5000 rublů jako odškodnění. V přepočtu celkem 8000 korun.

Soud také zdůraznil, že ruský letecký gigant nesmí dál znevýhodňovat stevardy a letušky kvůli jejich postavě.

Přestože Magurinová původně požadovala skoro dvacetkrát vyšší odškodnění, s rozsudkem je podle médií spokojená.

"Nesoudily jsme se kvůli penězům. Chtěly jsme, aby soud uznal, že takto by se k lidem chovat nemělo," uvedla podle Rádia Svobodná Evropa Ksenia Michajličenková, advokátka Magurinové.

Letušky Aeroflotu se s aerolinkami soudily už několikrát. Někdy se samy v nadsázce označují za "staré, tlusté a škaredé".

I Magurinová se snažila u soudu dokázat, že ji firma diskriminovala také kvůli jejímu věku. K tomu však podle rozsudku neměla dost důkazů.

Vizitkou Ruska

Podle Magurinové existují v Aeroflotu nepsaná pravidla: letuška musí mít uniformu o velikosti menší než 50 a být mladší 40 let. Jinak začne méně létat do zahraničí.

"Stevardka národních aerolinií je vizitkou celé země," vysvětloval Aeroflot na svých stránkách, když se téma loni poprvé dostalo do médií. 

Podle letušek citovaných Rádiem Svobodná Evropa se ale ženy při neoficiálních rozhovorech s vedením setkávaly s mnohem prostší větou: "Stevardka musí být štíhlá."

"Hromadně nás vyfotografovali a změřili, některé i zvážili," tvrdí Magurinová. "Potom některé z nás začali posílat jen na noční a krátké ranní lety. Přes den jsme skoro vůbec nelétaly."

Kromě náročnějšího pracovního režimu letušky čekalo i podstatné snížení platu.

Aeroflot jakoukoliv diskriminaci odmítá. U soudu jeho advokáti řekli, že společnost není nijak povinna vyplácet příplatky. Zároveň však připustili, že aerolinky preferují štíhlejší personál, který se lépe pohybuje v úzkých uličkách letadel.

Sama firma se pak hájí, že plnoštíhlé letušky mohou překážet pasažérům při evakuaci a jejich váha způsobuje spotřebu většího množství paliva.

Neoficiální pravidla

Ruské zákony oficiálně zakazují jakékoli pracovní znevýhodňování na základě věku, pohlaví nebo národnosti. Některé firmy to však nedodržují.

Podle ruského listu Vedomosti se oběťmi pracovní diskriminace v Rusku stávají nejčastěji ženy, u kterých se zaměstnavatel obává možného těhotenství.

Druhou nejohroženější skupinou jsou muži, kterým už bylo více než 45 let.

Spousta mladých žen je odrazována od studia technologických oborů. Nevidí vzory, které by následovaly, říká Dita Přikrylová, ředitelka Czechitas. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy