reklama
 
 

Ruský soud pustil na svobodu milenku exministra

25. 8. 2015 14:45
Jevgenija Vasiljevová byla před třemi lety ústřední postavou skandálu okolo obřích finančních machinací na ruském ministerstvu obrany.

Moskva - Ruský soud propustil na svobodu Jevgeniji Vasiljevovou, ústřední postavu skandálu okolo finančních machinací na ruském ministerstvu obrany.

Skandál před třemi lety stál křeslo tehdejšího ministra Anatolije Serďukova. "Soudce Ilja Galagan spočítal, že Vasiljevová nemusí čekat dalších deset dnů, až rozhodnutí o podmínečném předčasném propuštění na svobodu bude platit. Jeho rozhodnutí okamžitě vstoupilo v platnost," uvedla agentura Interfax.

Trest 2,5 roku v luxusním bytě

Vasiljevová byla teprve letos v květnu za podvody, praní špinavých peněz a zneužití pravomocí odsouzena k pětiletému nepodmíněnému trestu.

Do jeho odpykávání se jí ale započítalo i 2,5 roku strávených v luxusním bytě na jedné z nejdražších moskevských adres jako domácím vězení. Kromě toho uhradila 216 milionů rublů (asi 73 milionů Kč) jako způsobenou škodu. Tím splnila hlavní podmínky pro propuštění.

Proti jejímu propuštění neměla námitek ani vězeňská správa, ani prokuratura. Okamžitě osvobodit vězeňkyni byla svolná i příslušná věznice ve Vladimirské oblasti, protože Vasiljevová prý neměla s režimem nápravného zařízení žádné potíže.

Rozhodnutí soudu zakazuje Vasiljevové měnit bydliště bez uvědomění úřadů, opíjet se na veřejnosti či páchat přestupky. Má také uloženo pracovat. Podle médií se jejím zaměstnavatelem stává jedna známá advokátní kancelář.

Během vyšetřování Vasiljevová skládala verše a zpívala

Aféra začala v roce 2012 a stála křeslo bývalého ministra obrany Anatolije Serďukova, jehož byla Vasiljevová podle médií milenkou. Stála v čele společnosti, která prodávala nepotřebný majetek ministerstva obrany. Skupina úředníků vedená Vasiljevovou prý takto připravila stát o miliardy rublů.

Případ poutal zájem veřejnosti nejen závratnou velikostí ukradených částek, ale i propojením zločinu a sexu v nejvyšších patrech ruské společnosti. A to tím spíše, že během vlekoucího se vyšetřování aféry Vasiljevová skládala verše a zpívala o svém vztahu se Serďukovem, který do vlády vstoupil jako zeť blízkého spolupracovníka Vladimira Putina. Údajný vztah se dokonce dočkal zvěčnění na stříbrném plátně, jako parodie.

Sám Serďukov ale hovořil jen o profesionálních kvalitách své někdejší podřízené. Exministrovo stíhání za nedbalost bylo mezitím potichu zastaveno.

V médiích se také nedávno propíraly spekulace, zda se prominentní delikventka za mříže vůbec podívala. Byla totiž prý spatřena v jedné moskevské bance v době, kdy ještě měla sedět za mřížemi, a ověřit protichůdné zprávy se dlouho nedařilo.

autoři: ČTK, Zahraničí | 25. 8. 2015 14:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama