Útisk krymských Tatarů nekončí. Jsou to extremisté, rozhodl soud a zakázal jim parlament

ČTK ČTK
26. 4. 2016 15:15
Krymští Tataři jsou ruskou prokuraturou považováni za extremisty. Historicky byli vždy věrní Ukrajině. Po anexi Krymu Moskva opakovaně prohlásila, že jejich práva zůstanou zachována. Tataři ale tvrdí, že tomu tak není. Proti rozhodnutí soudu, který potvrdil pozastavení činnosti jejich neoficiálního parlamentu, se budou odvolávat a o spravedlnost budou žádat evropské instituce.
Krymští Tataři při modlitbě.
Krymští Tataři při modlitbě. | Foto: Reuters

Moskva - Nejvyšší soud Ruskem obsazeného Krymu v úterý potvrdil dřívější výnos tamní prokurátorky o zastavení činnosti neoficiálního krymskotatarského parlamentu medžlisu.

Organizaci označili ruští soudci za extremistickou s tím, že jakákoli její aktivita na území Ruské federace, tedy včetně anektovaného Krymu, je považována za nezákonnou.

Krymská prokurátorka Natalja Poklonská pozastavila činnost medžlisu svým rozhodnutím z poloviny dubna. Prokurátorka již dříve požádala o zařazení tohoto orgánu místní muslimské menšiny na seznam extremistických organizací.

Zákaz činnosti medžlisu po rozhodnutí Poklonské důrazně kritizoval generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jaglan.

Krymští Tataři, kterých je čtvrt milionu na poloostrově se zhruba 2,3 milionu obyvatel, vždy zachovávali věrnost Ukrajině. Před přičleněním k Rusku opakovaně vyjadřovali obavy o svůj osud s odkazem na historické zkušenosti.

Ještě během druhé světové války je sovětský vůdce Josif Stalin nechal kvůli obviněním z kolaborace deportovat především do středoasijských sovětských republik, legálně se mohli vrátit na Krym až po několika desetiletích.

Moskva po anexi autonomního poloostrova na jaře 2014 opakovaně prohlásila, že práva krymských Tatarů zůstanou zachována. Tataři ale tvrdí, že tomu tak není. Jejich představitelé jsou údajně šikanováni, pokud neuprchli na Ukrajinu. Ruská správa organizuje razie proti tatarské opozici a brání krymskotatarským společenským a kulturním aktivitám, uvádějí tatarští činitelé.

Jeden z vůdců medžlisu Nariman Dželjal v úterý po vynesení rozsudku v Simferopolu prohlásil, že jeho organizace bude podávat odvolání a o spravedlnost bude žádat evropské instituce.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy