Ruský reportér se omluvil za "šílenou propagandu". A skončil

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 6. 2015 23:40
Konstantin Goldencvajg, který pracoval dvanáct let pro ruskou televizi NTV, poskytl německým novinářům otevřenou zpověď o tom, jak plnil příkazy Moskvy.
Konstantin Goldentsvayg
Konstantin Goldentsvayg | Foto: Youtube

Berlín - Konstantin Goldencvajg pracoval pro televizi NTV, vlastněnou polostátní skupinou Gazprom-Media, dvanáct let. Nyní se rozhodl skončit a promluvit o tom, jak moc jsou ruská média v područí Kremlu.

Na Facebooku se zároveň omluvil za to, že byl jakožto berlínský televizní zpravodaj součástí "šílené propagandistické mašinerie".

Stal se tak dalším novinářem z "první linie", který se rozhodl promluvit o propagandě, kterou za jednu z hrozeb současnosti považuje i Evropská unie.

Tlak na volbu témat i interpretaci faktů slov cítil vždy, ale dokázal se tomu vyhýbat volbou nepolitických témat, napsal server BBC.

Vše se prý změnilo po loňském vypuknutí bojů na Ukrajině. A televize NTV - jedna ze tří největších v Rusku - se měla proměnit v hlásnou troubu Kremlu.

Goldencvajg v rozhovoru pro německou televizi vysvětlil, že už nemohl pořád dokola opakovat tvrzení, že "Spojené státy chtějí zničit Rusko, Ukrajinu ovládli fašisté a Západ se utápí v sexuální dekadenci".

O pár dní později v rozhovoru pro lotyšský server Meduza.io hovořil ještě konkrétněji. Přímo z Moskvy prý dostával instrukce, aby točil reportáže o "špinavé kampani", jejíž obětí má být ruský prezident Vladimir Putin.

Šéf Kremlu je ale podle Goldencvajga naopak cynik usilující o to, aby ukrajinská krize trvala co nejdéle.

Německou kancléřku Angelu Merkelovou pak měl ruský zpravodaj ve svých reportážích vykreslovat jako loutku Američanů.

Postupně jsem propadl autocenzuře

Některé pokyny podle něj zřejmě přicházely přímo z Kremlu. "Postupně jsem se však naučil autocenzuře. Věděl jsem, že by mi to stejně sestříhali nebo neodvysílali," přiznává Goldencvajg.

"Je to o tom, že jste novinářem a najednou zjistíte, že děláte něco úplně jiného. Uvědomíte si, že čím déle v té špíně zůstanete, tím hůře se z ní budete vyhrabávat."

To, že televize divákům předkládá nepravdy, si prý většina zaměstnanců dobře uvědomuje. "Ano, jsou tam lidé věřící, že moc na Ukrajině převzali fašisté a že Rusko zachránilo Krym před zničením, je tam ale také spousta přemýšlivých a  hloubavých lidí," dodal Goldencvajg.

Není prvním novinářem, kterému už došla trpělivost. Minulý rok si vysloužila obdiv reportérka ruské televizní stanice RT America Liz Wahlová, když v živém vysílání oznámila, že končí kvůli manipulování zpráv o tehdy vrcholící ruské intervenci na Krymu.

Později poskytla rozhovor Aktuálně.cz, v němž popisuje mimo jiné to, jak byl každý příspěvek z Ukrajiny zkreslený a překroucený naruby. Cílem prý bylo vytvořit portrét ukrajinské opozice jako sebranky nacistů a fašistů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy