Ruský plyn začal proudit přes Ukrajinu do Evropy

Zahraničí Zahraničí
20. 1. 2009 9:09
Rusko-ukrajinský kontrakt stanovuje nové ceny za odběr a tranzit zemního plynu
Do plynového potrubí se vrací napětí.
Do plynového potrubí se vrací napětí. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský plyn znovu proudí do Evropy přes Ukrajinu od půl deváté ráno středoevropského času. Oznámila to ruská plynárenská společnost Gazprom a potvrdil ukrajinský Naftogaz.

"Všechny problémy spojené s tranzitem ruského plynu přes území Ukrajiny a s dodávkami ruského plynu Ukrajině byly vyřešeny," řekl předtím šéf Gazpromu Alexej Miller.

Do České republiky by měl první plyn přes Ukrajinu dorazit přibližně ve čtvrtek ráno. 

Představitelé Gazpromu a Naftogazu v Moskvě včera pozdě večer podepsali smlouvu, která nově upravuje ceny ruského zemního plynu pro Ukrajinu a poplatky za jeho tranzit přes ukrajinské teritorium do Evropy.

Podpisu dohody byli přítomni i šéfové vlád obou zemí - ruský premiér Vladimir Putin a jeho ukrajinská kolegyně Julyja Tymošenková.

Na Ukrajinu přestal ruský Gazprom dodávat plyn prvního ledna, o týden později zavřel kohoutky i pro své evropské odběratele.

Důvodem sporu byly nejasné ceny za plyn na tento rok i údajný dluh ukrajinské společnosti Naftogaz vůči Gazpromu. Naftogaz v loňském roce platil za tisíc kubíků plynu 179,50 dolarů, Rusko ale chtělo, aby letos platil tržní cenu až 450 dolarů.

Obě země se nakonec dohodly, že pro tento rok Ukrajina zaplatí 230 dolarů za tisíc kubíků. Zároveň Ukrajina nezvýší Rusku tranzitní poplatky.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman v neděli v České televizi krotil přehnaná očekávání. Je prý mírným optimistou, ale v konec krize uvěří, až plyn skutečně začne proudit. Podobně se vyjádřil i slovenský ministr hospodářství Lubomír Jahnátek. "Věřit tomu budu tehdy, až zaregistrujeme plyn na předávací stanici v Kapušanech," řekl Jahnátek. 

 

Na obnovení dodávek čeká celkem osmnáct zemí. Evropská unie je na ruském plynu závislá zhruba z jedné čtvrtiny, některé země však stoprocentně. Čtyři pětiny ruského plynu za normálních okolností proudí na západ přes Ukrajinu.

Rusko-ukrajinský konflikt a plynová krize v datech:

2008

* Únor - Ruská plynárenská společnost Gazprom upozornila Ukrajinu, že její dluhy za dodávaný plyn překročily částku 1,5 miliardy dolarů. Ukrajinská státní společnost Naftogaz souhlasila se splacením dluhu.

* Říjen - Ukrajinská premiérka Julyja Tymošenková se dohodla v Moskvě se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na nových cenách za dodávky plynu. Souhlasila se zdražením, ale mělo k němu dojít postupně během tří let. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dohodu vetoval.

Trasy hlavních evropských plynovodů

Foto: Aktuálně.cz

* Prosinec - Rusko pohrozilo, že pokud nedojde do konce roku k podpisu dohody s Ukrajinou a ke splacení dluhu ve výši dvou miliard dolarů, dodávky plynu budou omezeny nebo úplně zastaveny. V tomto směru Moskva informuje i Evropskou unii

2009

* 1.leden - Ukrajina odmítla zvýšení ceny ze 179 dolarů za tisíc kubíků na 250 dolarů a později dokonce na 458 dolarů. Gazprom tak snížil objem plynu, posílaného do Evropy.

* 7.leden - Ruský premiér Vladimir Putin nařídil zastavit veškerý plyn pro Evropu. Odůvodnil to tím, že Ukrajina "krade" plyn určený pro jiné zákazníky. Kyjev nařčení odmítl.

* První země hlásí velké problémy. Zejména ty, které jsou zcela závislé na ruském plynu. Hlavně Slovensko a Bulharsko.

* 9.-11.leden - Mirek Topolánek jako premiér předsedající země vyjednává  v Kyjevě a Moskvě. Výsledkem je dohoda o mezinárodní pozorovatelské misi, která dohlédne na proudění plynu přes Ukrajinu.

Foto: Aktuálně.cz

* 12.leden - Ruský prezident Dmitrij Medveděv označuje dohodu, vyjednanou Topolánkem, za neplatnou. Ukrajinští politici do ní prý dopsali dodatky, které jsou pro Rusko nepřijatelné.

* Slovenský premiér Robert Fico oznamuje, že je kvůli tenčícím se zásobám plynu připraven i přes odpor Evropské komise obnovit provoz jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

* 13.leden - Gazprom slíbil, že v osm hodin ráno středoevropského času budou dodávky obnoveny. Ale nestalo se tak, plyn do Evropy opět neproudí. Moskva a Kyjev se znovu vzájemně obviňují.

* 16.leden - Evropská komise hrozí Rusku i Ukrajině zhoršením vztahů a sankcemi, pokud se brzy nedohodnou a neobnoví dodávky plynu.

* 17.leden - V Moskvě oznámili dohodu Julyja Tymošenková a Vladimir Putin.

* 19.leden - Zástupci Gazpromu a Naftogazu podepsali dohodu o obnovení dodávek. 

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy