Ruský pěvec "plival" na sankce. Teď se jede léčit do Itálie

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2015 8:00
Josif Kobzon nadšeně podporoval anexi Krymu a odtržení východní Ukrajiny. Ačkoliv je na seznamu zakázaných osob, dostal schengenské vízum z humanitárních důvodů.
Josif Kobzon.
Josif Kobzon. | Foto: Wikimedia

Moskva/Praha – Zpěvák a politik Josif Kobzon patří k nejhlasitějším kritikům evropských protiruských sankcí kvůli Ukrajině.

"Plivu na sankce," řekl několikrát a vyzval Rusy i proruské separatisty na východě Ukrajiny, aby si ze sankcí nic nedělali, protože nic neznamenají.

Teď ale v Rusku velmi populární umělec, který uspořádal už několik koncertů v separatisty ovládaných městech Doněcku a Luhansku, přiznal, že příští týden jede do Itálie.

Přestože je coby poslanec ruské Státní dumy a aktivní přívrženec anexe Krymu na seznamu ruských politiků, kterým země Evropské unie nevydávají víza.

Sedmasedmdesátiletý Kobzon jede do Itálie, kde se bude léčit s rakovinou. Podle německé rozhlasové stanice Kobzon dostal výjimku z humanitárních důvodů, sám zpěvák poděkoval za možnost odjet na léčení prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ten mu prý pomohl vízum získat, neřekl ale, jak a kde. "Díky jeho intervenci mi dali vízum," oznámil umělec.

Kobzon přitom před třemi lety zvedl v dumě ruku pro zákon zakazující adopce ruských dětí páry ze Spojených států. Podle odpůrců zákona tak některé děti s těžkými nemocemi nemají přístup k adekvátní léčbě.

Zpěvák je v Rusku znám především jako interpret takzvaných vlasteneckých písní. Například válečných, oslavujících Rudou armádu. Získal už za existence Sovětského svazu četná vyznamenání.

Má slabost pro automobily a vlastní vůz Rolls-Royce Phantom.

Loni se stal nadšeným stoupencem ruské anexe Krymu a odtržení východních částí Ukrajiny. Nabádal Rusy k peněžní sbírce pro Krym a zpíval v Doněcku při inauguraci prezidenta takzvané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka 7. srpna 2014.

V Doněcku má pěvec i sochu.

Narodil se na Ukrajině, dětství a mládí strávil v Kramatorsku a Dněpropetrovsku.

Obě města mu nedávno kvůli jeho podpoře Putina a separatistů odňala čestná občanství.

"Ať mi je klidně seberou. Pro mě stejně neexistuje žádná Ukrajina, když tam vládne fašistický režim. Nechci v takové zemi být čestným občanem," reagoval zpěvák.

V parlamentu zastupuje hlavní kremelskou stranu Jednotné Rusko, ale před měsícem oznámil, že se nebude ucházet o další mandát ve volbách v příštím roce.

 

Právě se děje

Další zprávy