reklama
 
 

Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin je na svobodě. Plánuje pomoc obětem vězeňského násilí

26. 2. 2017 12:21
34-letý ruský opoziční aktivista, osvobozený ruským nejvyšším soudem opustil v neděli dopoledne věznici na ruské Altaji. Před ní ho čekala jeho žena a také novináři. Dadin byl v roce 2015 odsouzen na tři roky podle nového paragrafu, který v Rusku trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích. Rozsudek kritizovali Evropský parlament i lidskoprávní organizace. Podle nich byl Dadin politickým vězněm, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Altaj - Ve vězení byl od prosince 2015. 

Teď vyšel ruský opoziční aktivista Ildar Dadin po víc než roce a opakovaných protestech neziskových organizací i Evropského parlamentu na svobodu z vězení na ruské Altaji. 

Před branami věznice na něj čekali manželka a novináři. V rozhovoru s nimi Dadin řekl, že neplánuje opustit Rusko, ale chce naopak pomoci všem, kdo čelí mučení v ruských věznicích.

Zástupce ředitele ruské vězeňské služby Valerij Maximenko prohlásil podle ruského serveru Meduza, že oficiální dopis, potvrzující osvobození Ildara Dadina ruským nejvyšším soudem dorazil do altajské věznice teprve čtyři dny po soudním rozhodnutí z 22. února 2017. Proto mělo Dadinovo propuštění zpoždění. 

Maximenko taky znovu odmítl obvinění, že Dadina brutálně mučili zaměstnanci ruských věznic.

Politický vězeň

Ildara Dadina odsoudil v prosinci 2015 ruský soud ke třem letům vězení podle nového paragrafu, který trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích. Trest mu soud později snížil na 2,5 roku.

Rozsudek ale kritizovali Evropský parlament i řada lidskoprávních organizací, které vyzvaly Rsuko k okamžitému Dadinovu propuštění. Podle nich byl politickým vězněm, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Ještě větší pobouření ruské i mezinárodní veřejnosti veřejnosti vzbudil i Dadinův dopis z vězení, ve kterém si stěžoval na opakované brutální mučení ze strany dozorců. 

To ruská vězeňská služba opakovaně odmítla, na nátlak veřejnosti ale Dadina později přemístila do jiné věznice.  

autor: Zahraničí | 26. 2. 2017 12:21

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama