Ruský opoziční aktivista byl násilím hospitalizován na psychiatrii. Podle AI musel polykat léky

ČTK ČTK
10. 5. 2016 20:44
Ruské úřady podle Amnesty International násilím hospitalizovaly opozičního aktivistu a novináře Dmitrije Vorobjovského (52). "Byl násilně převezen ze svého domova do oblastní psychiatrické kliniky ve Voroněži 6. května večer," uvedla organizace. Své obhájkyni Vorobjovskij sdělil, že mu na dveře zabušili muži, kteří se vydávali za pracovníky plynárenské společnosti. Když jim otevřel, prokázali se jako zdravotníci z psychiatrické kliniky. V nemocnici byl po tři hodiny uvázán k lůžku, píchali mu injekce s neznámým obsahem a byl proti své vůli nucen polykat léky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v úterý kritizovala počínání ruských úřadů, které násilím hospitalizovaly na psychiatrické klinice ve Voroněži opozičního aktivistu a novináře Dmitrije Vorobjovského (52). Podle Amnesty International jde o "porušení ruských zákonů a mezinárodních norem".

"Vorobjovskij byl násilně převezen ze svého domova do oblastní psychiatrické kliniky ve Voroněži 6. května večer," uvedla organizace. Své obhájkyni Vorobjovskij sdělil, že mu na dveře zabušili muži, kteří se vydávali za pracovníky plynárenské společnosti. Když jim otevřel, prokázali se jako zdravotníci z psychiatrické kliniky. V nemocnici byl po tři hodiny uvázán k lůžku, píchali mu injekce s neznámým obsahem a byl proti své vůli nucen polykat léky.

Lékaři z kliniky podle Amnesty International tvrdí, že nevědí, kdo přivolal sanitku, aby odvezla Vorobjovského, a že nebyl hlášen žádný incident, který by opravňoval nucenou hospitalizaci.

Vorobjovskij, který se často účastnil ve Voroněži opozičních demonstrací, "mohl být zadržen kvůli své otevřené kritice vládní politiky a porušování svých práv na svobodu vyjádření", usoudila Amnesty International.

Putinova 80% popularita

Opozičník je podle svých přátel stále držen na klinice. Amnesty International vyzvala ruské úřady, aby okamžitě předvedly Vorobjovského před soud, anebo jej propustily na svobodu.

Novinářova právnička Olga Gnězdilovová uvedla, že soud měl v úterý posuzovat případ jejího klienta, ale jednání se nakonec neuskutečnilo. Mluvčí soudu agentuře AFP řekla, že "tento druh záležitostí nekomentuje". Místní prokuratura nicméně požádala vyšetřovatele, aby informace o nucené hospitalizaci prověřili.

Obhájci lidských práv kritizují stále horší poměry v Rusku, kde režim zvyšuje tlak na občanskou společnost na pozadí rekordní popularity prezidenta Vladimira Putina, momentálně přesahující 80 procent.

Nucené hospitalizace disidentů v psychiatrických léčebnách byly příznačné pro sovětský režim, který za to čelil mezinárodní kritice.

Zpravodajský server Newsru.com v úterý s odvoláním na ukrajinské úřady uvedl, že na hraničním přechodu s Ukrajinou požádal o politický azyl ruský opoziční aktivista Alexandr Šelkovenkov, který v minulosti byl mnohokrát zadržen kvůli účasti na nepovolených demonstracích v Moskvě, a to i na podporu Ukrajinky Nadije Savčenkové, vězněné v Rusku. Loni podle serveru dostali politický azyl na Ukrajině čtyři Rusové.

 

Právě se děje

Další zprávy