Díky za tip. Ruský novinář "propálil" polohu minometu, Ukrajinci ho díky tomu zasáhli

Video pru Video, pru
25. 5. 2022 11:28
Prokremelský novinář Alexandr Kots v reportáži neúmyslně odhalil ukrajinským silám polohu ruského samohybného minometu 2S4 Tulpan. Ve své reportáži z Luhanské oblasti zbraň vychvaloval a odhaloval plány ruské armády. Toho ukrajinské jednotky využily a minomet později zasáhly. „Děkujeme ruským propagandistům za tip,“ napsala na Twitteru Národní garda Ukrajiny.
Prokremelský novinář Alexandr Kots v reportáži neúmyslně odhalil ukrajinským silám polohu ruského samohybného minometu 2S4 Tulpan. | Video: Telegram / epoddubny, Twitter / ng_ukraine

Stroj 2S4 Tulpan, který je největším samohybným minometem na světě, měli podle reportéra využít ruští dělostřelci ke zničení jednoho z mostů přes řeku Severní Doněc. "A to proto, aby jednotky kyjevského režimu nemohly přesouvat posily i munici ze západního na východní břeh," uvedl ve videu Kots, který je zvláštním zpravodajem ruského propagandistického listu Komsomolskaja Pravda.

Záhy po odvysílání reportáže ale ukrajinská armáda minomet lokalizovala a na sociálních sítích později zveřejnila záběry z jeho zneškodnění. Podle agentury Unian se v moderních dějinách jedná vůbec o první případ, kdy byla ve válečném konfliktu zničena těžká zbraň takové třídy.

Ruský novinář však odmítá, že by jeho reportáž ukrajinským silám napomohla. Záběry, které kolují na sociálních sítích, podle něj pocházejí z jiné oblasti, než kde se jeho štáb v době natáčení reportáže nacházel, uvedl na svém Telegramu.

Sovětský minomet 2S4 Tulpan ráže 240 milimetrů se používá k ostřelování velkých budov a těžkého opevnění. V minulosti ho ruské jednotky využily v bojích v Afghánistánu nebo Čečensku. Do roku 1991 byl součástí výzbroje československé armády. Rusko v současné době vlastní podle serveru Forbes několik desítek kusů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy