Ruský novinář Dorenko nebyl zavražděn, v krvi jed neměl, tvrdí expertiza

ČTK ČTK
15. 5. 2019 12:29
Výsledky vyšetřování, kvůli kterému byl odložen pohřeb známého ruského novináře Sergeje Dorenka, nepotvrdily hypotézu o otravě. Uvedla to agentura Interfax. Úřady tuto zprávu dosud oficiálně nepotvrdily. S verzí o otravě podle médií přišly Dorenkovy dcery, v pozadí podle tisku mohl být spor s druhou Dorenkovou manželkou.
Sergej Dorenko.
Sergej Dorenko. | Foto: ČTK/AP

"V Dorenkově krvi a tkáních se nepodařilo najít stopy po jedu," řekl agentuře nejmenovaný zdroj obeznámený s výsledky vyšetřování. Novinář, známý kritickým postojem k režimu prezidenta Vladimira Putina, podle všeho zemřel z přirozených příčin.

Podle původní lékařské zprávy devětapadesátiletý Dorenko nezemřel na zranění způsobená nehodou na motocyklu, ale na prasknutí aorty.

Tuto verzi podle Interfaxu podpořil i šéfredaktor opoziční rozhlasové stanice Echo Moskvy. "Lidé, kteří se podíleli na expertize, mi řekli, že nic nenašli, a dnes by mělo být oficiálně oznámeno, že padly všechny námitky a tělo smí být pohřbeno," řekl Alexej Venediktov.

Pohřeb by se v takovém případě mohl konat v pátek, uvedl ředitel stanice Govorit Moskva, kde Dorenko naposledy působil jako šéfredaktor. Dříve pracoval i ve službách Echo Moskvy.

Dorenko přišel o život 9. května při pádu z motocyklu, později se ale vynořilo podezření, že známý novinář mohl být otráven. Policisté odmítli rodině vydat tělo mrtvého kvůli "nutnosti opakované soudní expertizy". Příkaz se na veřejnost dostal v době, kdy už na hřbitově byli shromážděni pozůstalí, které zrušení pohřbu, naplánovaného na minulou neděli, šokovalo.

Dorenko se výrazně podílel na volební kampani Vladimira Putina před jeho prvním zvolením hlavou státu v roce 2000, později se ale s ruským vůdcem názorově rozešel, když ostře kritizoval postup Kremlu v tragickém případu jaderné ponorky Kursk.

V roce 2007 Dorenko zveřejnil rozhovor, který vedl v roce 1998 s Alexandrem Litviněnkem a dalšími agenty kontrarozvědky FSB. Tito muži přiznali, že dostávali příkazy k zabíjení, únosům nebo vydírání prominentních politiků nebo podnikatelů.

Video: Ruský novinář Babčenko je živý. O speciální operaci jsem věděl měsíc, řekl novinářům

Ruský novinář Arkadij Babčenko je živý. O speciální operaci jsem věděl měsíc, řekl. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy