Ruský ministr Lavrov označil informace o plánu zabít české politiky za "nemyslitelné"

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2020 18:42
Zprávu o plánu zabít české politiky, která se objevila v týdeníku Respekt, označil ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov za "nemyslitelnou". Pokud někdo zjistí u jakéhokoli cestujícího smrtící jed, pak šéf diplomacie nechápe, jak může být vpuštěn na území jiného státu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

Podle agentur TASS a RIA Novosti to Lavrov řekl na tiskové konferenci, na níž také poznamenal, že očekává českou reakci na návrh Moskvy zahájit dialog o odstranění pomníku maršála Koněva, které považuje za "hrubé porušení" dohody o přátelských vztazích z roku 1993.

Respekt v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje napsal, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky podle Respektu vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře.

"Jestliže jste v zavazadle některého cestujícího objevili jedovatou látku schopnou zabít, jak jste takového člověka mohli nechali projít? A jak mu můžete dovolit, aby byl nadále na vašem území? Podle mne je to prostě nemyslitelné," řekl podle RIA Novosti Lavrov.

"No dobrá, objevili jste - a co, pustili jste tento smrtící prostředek do své země? Kdo se zdravým rozumem… bude věřit všem těm výmyslům?" dodal šéf ruské diplomacie.

Ruské velvyslanectví už dřív označilo dotyčný článek Respektu za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích. České ministerstvo zahraničí dalo prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové najevo, že tuto reakci považuje za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií.

Podle agentury TASS Lavrov ve čtvrtek také znovu nazval odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 za "hrubé porušení" závazků vyplývajících z dohody o základech přátelských vztahů z roku 1993.

"Pokud česká strana, naši čeští kolegové potvrdili, že tato dohoda je pro ně nadále závazná ve všech svých bodech, pak od nich očekáváme reakci na náš naléhavý návrh zahájit věcnou diskusi o tom, proč byl daný bod této dohody (pečovat o památníky) hrubě porušen, a o tom, jak toto porušení napravit. Dali jsme tento návrh, čekáme na odpověď," řekl Lavrov.

Česká diplomacie už dříve uvedla, že odstraněním sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí dal najevo, že Česká republika je připravena jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska, jak o to ruská strana projevila zájem.

Praha také Moskvu trvale kritizuje za nedostatečnou péči o pomníky československých legionářů na ruském území.

Kauza Koněv: Žiju s policií za zády, Rusové nemají zábrany, říká starosta Kolář

Nebojím se o sebe, ale o naši republiku, Rusové se vměšují do našich záležitostí, trestní stíhání je prapodivná ruská hra, říká Ondřej Kolář. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy