Ruský jaderný kompromis je nepřijatelný

Red Zah, Reuters, ČTK
22. 2. 2006 13:24
Moskva - Írán není připraven akceptovat návrh Moskvy na obohacování uranu pro íránský jaderný program na území Ruska.
Alí Hussejnitaš, vedoucí íránské delegace, která v těchto dnech jedná v Moskvě.
Alí Hussejnitaš, vedoucí íránské delegace, která v těchto dnech jedná v Moskvě. | Foto: Aktuálně.cz

S odvoláním na nejmenované íránské oficiální činitele to dnes napsal ruský tisk. Dvoudenní rozhovory vyjednávačů obou zemí na toto téma skončily v úterý bez konkrétních výsledků.

Jednat se bude v Teheránu

Podle hlavního íránského vyjednávače pro jadernou problematiku Alího Larídžáního, citovaného agenturou DPA, budou rusko-íránské rozhovory pokračovat o víkendu v Teheránu. Šéf ruské Federální agentury pro atomovou energii Sergej Kirijenko je v íránské metropoli očekáván v pátek nebo v sobotu.

Rusové Teheránu nabídli, že může na jejich území ve společně zřízeném podniku vyrábět slabě obohacený uran vhodný jako palivo pro elektrárny, nikoliv však pro výrobu bomb. Účelem této nabídky je rozptýlit obavy mezinárodního společenství, které Teherán podezírá, že usiluje o jaderné zbraně. Íránci však tvrdí, že jejich program je zaměřen výhradně na oblast energetiky. 

Jiný nejmenovaný íránský diplomat, citovaný listem Vremjanovostěj, prohlásil, že Írán chce, aby pro něj Rusko produkovalo ve velkém obohacený uran, že ale potřebuje svůj domácí program obohacování uranu k vytvoření "základny pro nezávislost v jaderné sféře".

Foto: Tomáš Daněk

Írán získavá pouze čas

Šéf íránské delegace Sajjad Alí Hosejnítaš označil moskevskou schůzku za "pozitivní a konstruktivní", někteří Rusové ale projevili obavy, že Írán využívá kompromisu navrhovaného Kremlem k získání času a odvrácení mezinárodních sankcí. Ruský plán, podporovaný Spojenými státy a Evropskou unií, je považován za poslední příležitost ke zmírnění mezinárodních obav z íránského jaderného zbrojního programu.

Podle anonymního íránského činitele, citovaného listem Vedomosti, Írán požaduje, aby ruský plán na obohacování uranu fungoval jen tři až pět let, a trvá na svém právu uskutečňovat počáteční fáze obohacování na svém vlastním území. Ruská strana prý ale neochvějně požaduje, aby Íránci znovu zmrazili obohacovací aktivity obnovené v únoru.

Ruský prezident Vladimir Putin stále doufá v kladný výsledek jednání.
Ruský prezident Vladimir Putin stále doufá v kladný výsledek jednání. | Foto: Reuters

Putin v jednání stále doufá

Ruský prezident Vladimit Putin, který pobývá na návštěvě Ázerbájdžánu, se dal slyšet, že rozhovory s Íránem s cílem vyřešit mezinárodní krizi nejsou snadné, nicméně vyjádřil naději, že budou mít kladný výsledek.

"Jednání neprobíhají hladce, my ale počítáme s dosažením pozitivního výsledku," prohlásil. "Neztrácíme optimismus. Čekáme na konečnou reakci íránských vyjednávačů."

 

Právě se děje

Další zprávy