Ruský historik a expert na Napoleona zabil partnerku. Její ruce pak schoval do batohu

ČTK ČTK
10. 11. 2019 16:02
Ruského 63letého historika a odborníka na napoleonskou epochu Olega Sokolova zadržela v Petrohradu policie, když se snažil zbavit těla své partnerky. Jak uvedla agentura AFP, akademika si policie všimla, když opilý spadl do řeky Mojky. V jeho batohu pak našla ženské ruce a v jeho bytě i zbytek těla.
Historik Oleg Sokolov
Historik Oleg Sokolov | Foto: Profimedia.cz

Sokolov se k vraždě přiznal a činu prý lituje. Po sobotním zadržení byl hospitalizován kvůli podchlazení. Dnes policii vypověděl, že se se svou 24letou partnerkou a bývalou studentkou Anastasií Ješčenkovou pohádal a v afektu ji zabil. Z jejího těla potom odřezal hlavu, ruce a nohy. Údajně měl v plánu se pozůstatků zbavit a pak v dobovém kostýmu Napoleona veřejně spáchat sebevraždu.

Historik se právě tímto francouzským vojevůdcem a císařem odborně zabýval, stejně jako jeho partnerka. Společně s Ješčenkovou vydali několik odborných článků. Sokolov o jeho životě napsal několik knih a jako odborný dohled působil při natáčení několika filmů i rekonstrukcí napoleonských bitev.

Sokolov působil na fakultě moderních dějin petrohradské univerzity a přednášel i na francouzských univerzitách včetně pařížské Sorbonny. Jeho studenti ho označovali za nadaného rétora. Podivná jim však připadala Sokolovova záliba v dobových kostýmech, stejně jako to, že svou partnerku, která jeho nadšení pro převleky sdílela, nazýval podle Napoleonovy manželky Josefína.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy