Ruský historik dokumentoval zločiny Stalina. Teď dostal 3,5 roku za zneužívání dcery

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 7. 2020 15:17
Trest tři a půl roku za mřížemi dostal historik Jurij Dmitrijev. Muž, který pátral po hrobech obětí stalinských represí ve třicátých letech minulého století v Karélii na severozápadě Ruska, byl odsouzen za sexuální násilí na své nezletilé adoptivní dceři.
Obžalovaný historik Jurij Dmitrijev.
Obžalovaný historik Jurij Dmitrijev. | Foto: Reuters

Podle obžaloby se dopustil trestných činů na své adoptivní dceři, které je nyní patnáct let. Společnost Memorial, jejímž je Dmitrijev členem a která se zabývá dokumentací zločinů komunistického režimu, trvá na jeho nevině a tvrdí, že proces je politický.

Soud s čtyřiašedesátiletým historikem probíhal v takzvaném uzavřeném režimu, veřejnost a média neměly do síně přístup. Dmitrijevův právník později uvedl, že podle jeho odhadů bude historik do konce roku propuštěn na svobodu kvůli době strávené ve vazbě během táhnoucího se procesu. Obžaloba pro Dmitrijeva žádala až 15 let.

Podle Memorialu je Dmitrijev pronásledován za to, že dokumentuje události ze stalinského období, což si současná ruská vláda nepřeje. V posledních letech se prý naopak snaží propagovat v Rusku kult Josifa Stalina, založený na sovětském vítězství ve druhé světové válce.

Stalinovy zločiny ruská oficiální místa sice přímo nepopírají, ale nechtějí, aby na ně kdokoliv upozorňoval.

Dmitrijev od devadesátých let minulého století pátral v archivech po osudech obětí, získával výpovědi jejich příbuzných a také hledal masové hroby lidí zastřelených sovětskou bezpečností NKVD ve třicátých letech. Podařilo se mu například objevit masový hrob v lokalitě Sandarmoch.

Organizoval pietní shromáždění na místech, kde se zločiny odehrály. O represích psal knihy, ve kterých zaznamenával životní osudy obětí.

Anonymní udání

Mnoho Stalinových obětí pohřbených v Karélii byli Ukrajinci a Poláci. Podle Dmitrijevových spolupracovníků i tento fakt úřadům vadí, protože se zmíněnými zeměmi má současné Rusko špatné vztahy. Dmitrijev navíc v roce 2014 odsoudil ruskou podporu separatistů na východě Ukrajiny a dostal polské státní vyznamenání Zlatý kříž za zásluhy.

Obžaloba se týkala adoptivní dcery Nataši, kterou si vzal k sobě z dětského domova v roce 2008 jako tříletou (sám Dmitrijev vyrůstal v dětském domově). V roce 2016 jej zadržela policie na základě anonymního udání. Někdo poštou policistům sdělil, že Dmitrijev fotografuje svoji dceru nahou.

Policie v počítači našla takové fotografie z doby, kdy dívce bylo čtyři až sedm let. Dmitrijev se hájil tím, že byla nemocná a fotkami dokumentoval vývoj jejího zdravotního stavu. Podle Memorialu neexistuje žádný důkaz, že by historik dceru zneužíval, ani ona jej z toho nikdy neobvinila.

Dívka nyní žije se svojí biologickou babičkou. Matkou ženy, která Natašu porodila, ale úřady ji pak zbavily rodičovských práv.

"Solidní odborníci neuznávají obsah fotografií za pornografii. Na žádném ze snímků nejsou další lidé ani předměty, snímky nedemonstrují ani nenapodobují žádné jednání, sám Dmitrijev na snímcích přítomen není. Kromě toho v průběhu vyšetřování nebyl zjištěn jediný případ jejich zveřejnění - na sociálních sítích ani kdekoli jinde. Fotografie nebyly nikdy upravovány ani vytištěny, nebyly nikomu ukázány ani předány," uváděla ve svém prohlášení organizace Memorial.

"Během výslechů v roce 2017 si Dmitrijevova dcera nevzpomínala, že by se k ní její adoptivní otec nějak zvláštně nebo nepochopitelně choval, že by se jí něco dotklo nebo ji uvedlo do rozpaků. Komplexní lékařské vyšetření a psychologicko-psychiatrická expertiza ve vztahu k ní neodhalily žádné známky násilí ani psychologická traumata," dodávala.

Žádali o zakročení i Putina

Před třemi lety místní soud ve městě Petrozavodsk rozhodl, že je Dmitrijev nevinný. Soud vyšší instance ale rozsudek nepotvrdil, a tak začal současný proces. Ruskojazyčný zpravodajský server Meduza, který kvůli problémům s registrací a výhrůžkám novinářům sídlí v lotyšské Rize, v květnu publikoval rozhovor s Dmitrijevovým advokátem Viktorem Anufrijevem.

Ten také odpověděl na otázku, zda má nějaké zprávy o reakcích ruského prezidenta Vladimira Putina na žádosti o posouzení Dmitrijevova případu. Meduza napsala, že některé vlivné osoby Putina veřejně i neveřejně vyzvaly, aby zasáhl ve prospěch historika.

"Není mi známo nic o reakcích Putina ani o jeho názorech na tuto kauzu. O výzvách adresovaných prezidentovi vím jen do té míry, do jaké o nich informovala média," odpověděl Anufrijev.

Josef Pazderka: Putin chce přežít konec svého mandátu

Putin nemůže vykročit ze statusu toho, kdo je nedotknutelný. Jde mu hlavně o to přežít, zachránit sebe sama, zajistit, že po něm nikdo nepůjde. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 20 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 43 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy