Ruský historik dokumentoval zločiny Stalina. Teď dostal 3,5 roku za zneužívání dcery

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 7. 2020 15:17
Trest tři a půl roku za mřížemi dostal historik Jurij Dmitrijev. Muž, který pátral po hrobech obětí stalinských represí ve třicátých letech minulého století v Karélii na severozápadě Ruska, byl odsouzen za sexuální násilí na své nezletilé adoptivní dceři.
Obžalovaný historik Jurij Dmitrijev.
Obžalovaný historik Jurij Dmitrijev. | Foto: Reuters

Podle obžaloby se dopustil trestných činů na své adoptivní dceři, které je nyní patnáct let. Společnost Memorial, jejímž je Dmitrijev členem a která se zabývá dokumentací zločinů komunistického režimu, trvá na jeho nevině a tvrdí, že proces je politický.

Soud s čtyřiašedesátiletým historikem probíhal v takzvaném uzavřeném režimu, veřejnost a média neměly do síně přístup. Dmitrijevův právník později uvedl, že podle jeho odhadů bude historik do konce roku propuštěn na svobodu kvůli době strávené ve vazbě během táhnoucího se procesu. Obžaloba pro Dmitrijeva žádala až 15 let.

Podle Memorialu je Dmitrijev pronásledován za to, že dokumentuje události ze stalinského období, což si současná ruská vláda nepřeje. V posledních letech se prý naopak snaží propagovat v Rusku kult Josifa Stalina, založený na sovětském vítězství ve druhé světové válce.

Stalinovy zločiny ruská oficiální místa sice přímo nepopírají, ale nechtějí, aby na ně kdokoliv upozorňoval.

Dmitrijev od devadesátých let minulého století pátral v archivech po osudech obětí, získával výpovědi jejich příbuzných a také hledal masové hroby lidí zastřelených sovětskou bezpečností NKVD ve třicátých letech. Podařilo se mu například objevit masový hrob v lokalitě Sandarmoch.

Organizoval pietní shromáždění na místech, kde se zločiny odehrály. O represích psal knihy, ve kterých zaznamenával životní osudy obětí.

Anonymní udání

Mnoho Stalinových obětí pohřbených v Karélii byli Ukrajinci a Poláci. Podle Dmitrijevových spolupracovníků i tento fakt úřadům vadí, protože se zmíněnými zeměmi má současné Rusko špatné vztahy. Dmitrijev navíc v roce 2014 odsoudil ruskou podporu separatistů na východě Ukrajiny a dostal polské státní vyznamenání Zlatý kříž za zásluhy.

Obžaloba se týkala adoptivní dcery Nataši, kterou si vzal k sobě z dětského domova v roce 2008 jako tříletou (sám Dmitrijev vyrůstal v dětském domově). V roce 2016 jej zadržela policie na základě anonymního udání. Někdo poštou policistům sdělil, že Dmitrijev fotografuje svoji dceru nahou.

Policie v počítači našla takové fotografie z doby, kdy dívce bylo čtyři až sedm let. Dmitrijev se hájil tím, že byla nemocná a fotkami dokumentoval vývoj jejího zdravotního stavu. Podle Memorialu neexistuje žádný důkaz, že by historik dceru zneužíval, ani ona jej z toho nikdy neobvinila.

Dívka nyní žije se svojí biologickou babičkou. Matkou ženy, která Natašu porodila, ale úřady ji pak zbavily rodičovských práv.

"Solidní odborníci neuznávají obsah fotografií za pornografii. Na žádném ze snímků nejsou další lidé ani předměty, snímky nedemonstrují ani nenapodobují žádné jednání, sám Dmitrijev na snímcích přítomen není. Kromě toho v průběhu vyšetřování nebyl zjištěn jediný případ jejich zveřejnění - na sociálních sítích ani kdekoli jinde. Fotografie nebyly nikdy upravovány ani vytištěny, nebyly nikomu ukázány ani předány," uváděla ve svém prohlášení organizace Memorial.

"Během výslechů v roce 2017 si Dmitrijevova dcera nevzpomínala, že by se k ní její adoptivní otec nějak zvláštně nebo nepochopitelně choval, že by se jí něco dotklo nebo ji uvedlo do rozpaků. Komplexní lékařské vyšetření a psychologicko-psychiatrická expertiza ve vztahu k ní neodhalily žádné známky násilí ani psychologická traumata," dodávala.

Žádali o zakročení i Putina

Před třemi lety místní soud ve městě Petrozavodsk rozhodl, že je Dmitrijev nevinný. Soud vyšší instance ale rozsudek nepotvrdil, a tak začal současný proces. Ruskojazyčný zpravodajský server Meduza, který kvůli problémům s registrací a výhrůžkám novinářům sídlí v lotyšské Rize, v květnu publikoval rozhovor s Dmitrijevovým advokátem Viktorem Anufrijevem.

Ten také odpověděl na otázku, zda má nějaké zprávy o reakcích ruského prezidenta Vladimira Putina na žádosti o posouzení Dmitrijevova případu. Meduza napsala, že některé vlivné osoby Putina veřejně i neveřejně vyzvaly, aby zasáhl ve prospěch historika.

"Není mi známo nic o reakcích Putina ani o jeho názorech na tuto kauzu. O výzvách adresovaných prezidentovi vím jen do té míry, do jaké o nich informovala média," odpověděl Anufrijev.

Josef Pazderka: Putin chce přežít konec svého mandátu

Putin nemůže vykročit ze statusu toho, kdo je nedotknutelný. Jde mu hlavně o to přežít, zachránit sebe sama, zajistit, že po něm nikdo nepůjde. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy