Ruský bloger dostal podmíněný trest tři a půl roku. V pravoslavném chrámu lovil pokémony

ČTK ČTK
11. 5. 2017 12:50
Ruský bloger Ruslan Sokolovskij lovil v největším pravoslavném chrámu v Jekatěrinburgu pokémony, virtuální kreslené postavičky. Natočil se při tom na video. Na něm říká, že se mu "bohužel nepodařilo najít nejvzácnějšího pokémona, kterým je Ježíš Kristus". Od soudu nyní odešel s podmíněným trestem tři a půl roku vězení za hanobení víry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Otakar Schön

Moskva - Soud v uralském Jekatěrinburgu odsoudil ruského blogera Ruslana Sokolovského k podmíněnému trestu tři a půl roku vězení za hanobení víry.

Toho se dopustil tím, že v největším městském pravoslavném chrámu lovil pokémony, virtuální postavy odchytávané v reálném světě pomocí mobilních telefonů. Soud ho uznal vinným z šíření nenávisti, urážky citů věřících a nezákonného využívání technologií.

Odsouzený dále nesmí bez vědomí úřadů změnit adresu bydliště a účastnit se masových akcí. Ze svého účtu na internetu pak musí smazat devět videí, která podle mínění soudu urážejí nejen city pravoslavných věřících, ale i muslimů a feministek.

Krom toho byl Sokolovskij zařazen na seznam extremistů.

Loni v srpnu zveřejnil Sokolovskij na internetu sérií videí. Na jednom z nich loví pokémony v pravoslavném chrámu. Říká při tom, že se mu "bohužel nepodařilo najít nejvzácnějšího pokémona, kterým je Ježíš Kristus".

Video na internetu zhlédly bezmála dva miliony lidí.

Během domovní prohlídky pak policie u Sokolovského našla propisovačku se zabudovanou videokamerou. Vlastnictví takové technologie je však podle ruských zákonů bez povolení ruské tajné služby FSB nezákonné.

Během procesu Sokolovskij vinu popíral. "Neporušil jsem právo a svobodu vyznání žádného člověka, nikomu jsme nebránil praktikovat své náboženské vyznání. Kritizoval jsem, to ano, ale nijak jsem nezasahoval do jejich činnosti," řekl bloger. Následně se však věřícím omluvil.

Fenomén dnešních dní - hra Pokémon Go - může být na jednu stranu starost pro policii a na druhou příležitost pro obchodníky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská je na cestě do polského azylu, nastoupila na letadlo do Varšavy

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, nastoupila ve Vídni do letadla polských aerolinií LOT mířícího do Varšavy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Atletka ve středu přicestovala do rakouské metropole z Tokia. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistávat kolem 20:25.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy