Ruský agent se přiznal Navalnému, že ho otrávil. Novičok byl ve spodním prádle

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2020 14:24
Jeden z agentů ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) Konstantin Kudrjancev se přiznal opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému, že se ho pokusil 21. srpna se svými kolegy otrávit.
Alexej Navalnyj.
Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Jed typu novičok dali do spodního prádla. Navalnyj to zjistil v telefonickém rozhovoru, ve kterém se vydával za pracovníka FSB. Kudrjancev jej podle hlasu nepoznal a uvedl dále, že měl na starosti zahlazení stop.

Kritik prezidenta Vladimira Putina v pondělí zveřejnil hlasový záznam rozhovoru, reportáž o otravě přinesla nedávno agentura Bellingcat a televize CNN. Kudrjancev potvrdil, že patří k týmu FSB, který "pracuje" s jedy a toxickými látkami.

Navalnému se udělalo špatně v letadle ze sibiřského Tomsku do Moskvy, zachránil ho kapitán, který přistál nouzově v Omsku. V tamní nemocnici lékaři dali Navalnému atropin a pak jej převzala do péče nemocnice v Berlíně. Ruský prezident Putin popřel, že by nařídil FSB, aby Navalného zlikvidovala.

Záznam rozhovoru si můžete poslechnout zde:

Rozhovor Navalného | Video: Alexej Navalnyj

V rozhovoru, který trval 49 minut, Kudrjancev Navalnému řekl, že by zemřel, kdyby kapitán nepřistál v Omsku a tamní nemocnice mu neposkytla okamžitou pomoc. Rozhovor se odehrál 14. prosince brzy ráno. Navalnyj pod falešnou identitou volal do Moskvy z Německa, kde se zotavuje.

Podle zjištění Bellingcatu operaci FSB proti Navalnému řídil plukovník Stanislav Makšakov, který má na starosti akce s chemickými látkami.

Zprávu průběžně aktualizujeme.

Ruského opozičního předáka nakládají do sanitky poté, co byl pravděpodobně otráven | Video: Rossija 24
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy