Bílé vrány. Sloužit v armádě je pro Rusy stále prestižní. Ale co když někdo do války jít nechce?

Jiří Just Jiří Just
2. 4. 2017 19:48
"Make love, no war" v ruské realitě. Jak ukazuje film Přesvědčení ruské režisérky Taťjany Čistovové, uvedený na festivalu Jeden svět, boj za právo nesloužit v ruské armádě se stal modelem boje občanské společnosti s ruskou státní mašinerií. A možností, jak systém porazit.
Film Přesvědčení ruské režisérky Taťjany Čistovové | Video: Jeden svět

Moskva - Existuje jen málo letišť na světě, kde by cestující po příletu vítala zelená figurína vojáka s kalašnikovem. Jen málo zemí se také může pochlubit tím, že kromě pionýrů má i státem řízené hnutí mladých vojáků. Rusko je v tomto směru unikát.

Foto: Aktuálně.cz

Armáda je v Rusku nejen součástí společnosti, ale navíc se těší i velké oblibě. Jak ukazuje průzkum renomované ruské sociologické společnosti Levada Centr, sloužit v armádě je pro Rusy prestižní. Rok od roku se snižuje počet respondentů, kteří by doporučili svým příbuzným vyhnout se vojně. Před 11 lety by takovou variantu doporučilo 53 procent z nich, dnes jen 23 procent.

Význam ruských ozbrojených sil v posledních letech roste úměrně s tím, jak Kreml zbrojí a účastní se válečných operací v zahraničí. Více než polovina Rusů si myslí, že Moskva čelí skutečné vojenské hrozbě. 

Ve filmu Přesvědčení, který je k vidění v rámci festivalu Jeden svět, ruská režisérka Taťjana Čistovová vypráví příběh čtyř ruských chlapců, kteří na základní vojenskou službu nastoupit naopak odmítají a z různých důvodů chtějí absolvovat její civilní alternativu. Jak autorka filmu zdůrazňuje, snímek nemá prvoplánově propagovat pacifismus. Vypovídá o tom, jak funguje vztah mezi občanem a státem v současném Rusku.

"Chtěla jsem vyprávět příběh, který by umožnil divákům dostat se do situace, v níž je člověk v dialogu se státem. Každý z nás se každý den dostává do dialogu se státem. Do kontaktu s ním přicházíme neustále. Ne všechny situace jsou ale zajímavé. V současné době je to tak, že se ozbrojené konflikty týkají mnoha mých spoluobčanů. Proto je vzájemná interakce člověka se státem během odvodu zajímavější než rozhovor babičky s úředníkem," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Čistovová.

"Moji hrdinové v žádném případě neporušují zákon. Chtějí naopak využít možností, které jim stát garantuje z hlediska zákona," dodává režisérka.

Zvítězit nad systémem

Ústředním dějištěm filmu je zasedání odvodové komise. Dokument jí dává nádech gogolovského, často až tragikomického spektáklu. Podle režisérky to je záměr snímku. Hlavní důraz je kladen právě na "antihrdiny", kteří mají moc rozhodovat o osudu mladých Rusů.

"Během postprodukce jsem příběhy chlapců vkládala do filmu podle reakce opačné strany - odvodové komise. Chtěla jsem, aby byl na plátně vidět jejich dialog. Mým záměrem bylo ukázat, jak celý proces funguje. Jak státní systém zosobněný komisí myslí a pracuje. Zároveň jsem chtěla ukázat, jak můžete v této situaci nad systémem zvítězit," vysvětluje ruská režisérka.

V zemi, jako je Rusko, je podle Čistovové podobné vítězství nad státem nesmírně významné. "Moji hrdinové se o to pokusili a vyhráli. A to je důležité. Můj film sděluje, že to může dokázat kdokoliv," dodává.

Konflikty jako motiv

Rozhovor s Taťjanou Čistovovou probíhá v cukrárně Rudý říjen na Tverské ulici v Moskvě. Za dva měsíce tu budou projíždět tanky na přehlídku dne Vítězství 9. května. Opodál stojí obchod ruských ozbrojených sil Armija Rossii s oficiálním zbožím popularizujícím sílu ruských zbraní.

Čistovová se k všudypřítomné militarizaci ruské společnosti a kultu armády staví negativně.

"Zdá se mi, že to vede k izolaci země, a to je zhoubné. Militarizace nejde pouze shora, ale i zdola. Od poslední velké války uplynulo 70 let a mytologizace druhé světové války dělá špatnou službu. Lidé začínají vnímat válku jako hrdinskou pohádku a nevidí v ní utrpení, bolest, špínu a ztrátu toho nejdůležitějšího, co člověk má: lidského života," myslí si ruská dokumentaristka.

Militarizace ruské společnosti se projevila i v reakci Rusů na události na východě Ukrajiny. Poté co se před třemi lety rozhořel ozbrojený konflikt, desítky tisíc ruských dobrovolníků i takzvaných "dovolenkářů" (ve skutečnosti ale příslušníků ruské armády) zamířily na Donbas.

Čistovová přiznává, že válka na východě Ukrajiny zanechala nepřímý otisk i v jejím dokumentu. Ale opačný. Někteří Rusové se začali ve větší míře zajímat o civilní službu.

"Před válkou na Ukrajině v mnohých ruských regionech málokdo věděl o civilní službě. Chlapci se o ní nemohli dozvědět ve škole ani na dalších místech. Když jsem začala natáčet film, konflikt na Ukrajině začínal a počet žádostí o náhradní vojenskou službu vzrostl. A to především proto, že se začalo šuškat o tom, že tam jsou oficiální ruské ozbrojené síly," uvádí režisérka.

Bílé vrány

Podle filmařky už není rozhodnutí nesloužit v armádě ve velkých ruských městech vnímáno jako zásadní problém. "Problém to je v menších městech, kde se navzájem všichni znají a sloužit v armádě je čest a přináší prestiž. Tam je člověk odmítající jít na vojnu a preferující civilní službu bílou vránou," zdůrazňuje ruská tvůrkyně.

Režisérka Taťjana Čistovová.
Režisérka Taťjana Čistovová. | Foto: Jeden svět

Taťjana Čistovová přiznává, že po natočení svého filmu se k ní obrací mnoho mladíků, kteří chtějí uniknout ze spárů povinné vojenské služby.

"Chlapcům radím, co mají dělat, komu mají napsat, jak podat odvolání. Jsem teď takový nezávislý konzultant," říká s úsměvem ruská filmařka.

Convictions (Přesvědčení). Režie: Taťjana Čistovová. Jak snadné je v současném Rusku odmítnout vojenskou službu z důvodu protiválečného smýšlení? Ústava sice takovou volbu umožňuje, ale odvodové komise mají možnost nárok branců zamítnout. Dokument sleduje snažení čtyř mladých mužů, kteří se pokoušejí přesvědčit úřady a komise o svých pohnutkách k žádosti o civilní službu. Jeden z nich už stojí dokonce před soudem jako obviněný z vyhýbání se vojenské službě. Ze zachycených situací vystupuje obraz absurdního systému, v němž mají humanistické proslovy mladých pacifistů jen malou šanci proti nepochopení a přezíravosti úředních orgánů. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy