Rusko zkoušelo ovlivnit kongresové volby v USA, tvrdí ministr obrany

ČTK ČTK
2. 12. 2018 15:29
Rusko se pokoušelo ovlivnit listopadové americké kongresové volby a nadále se snaží podkopat demokratické procesy, které jsou ale Spojené státy připraveny hájit. Na Reaganově obranném fóru v Kalifornii to prohlásil americký ministr obrany James Mattis, uvedla televize CNN.
Americký ministr obrany James Mattis
Americký ministr obrany James Mattis | Foto: Reuters

"(Ruský prezident Vladimir Putin) se opět pokusil zasáhnout do našich voleb minulý měsíc a my jsme stále svědky takovýchto pokusů," řekl Mattis na sobotní konferenci.

Ministr obrany řekl, že není pochyb o tom, že ruské snahy ovlivnit volby zhoršily vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Mattis neví, zda se ruská hrozba v této věci zhoršila, uvedl ale, že Putin stále zkouší podkopat demokratické procesy, které musí být chráněny. "A my uděláme vše nezbytné, abychom je ubránili," dodal.

Spojené státy obvinily Rusko i ze zásahu do prezidentských voleb v roce 2016. Ruskou roli v prezidentských volbách prověřuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který se zaměřil na štáb současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten jakoukoli spolupráci s Rusy odmítá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice. Také Moskva popírá, že by se pokoušela hlasování zmanipulovat.

Video: V amerických volbách do Kongresu uspěly dvě indiánky

V amerických volbách uspěly dvě indiánky. Obsadí křesla v Kongresu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 37 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicky nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy