Rusko rychle přezbrojí kvůli operacím USA v Evropě. Získá rakety, jejichž dráhu letu nelze předvídat

ČTK ČTK
11. 5. 2016 6:34
Rusko podle velitele strategických sil Sergeje Karakajeva hodlá kompletně přezbrojit na modernější zbraně do roku 2022. Nové rakety se podle velitele vyvíjejí s přihlédnutím na požadavek proniknout jak stávající, tak budoucí americkou protiraketovou obranou budovanou v Evropě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Just

Moskva - Rusko v reakci na budování americké protiraketové obrany v Evropě přezbrojí v zrychleném tempu své strategické síly na mezikontinentální rakety s "těžko předvídatelnou dráhou letu". Uvedl to ve středu ruský internetový list Gazeta.ru.

Rusko podle velitele strategických sil Sergeje Karakajeva hodlá kompletně přezbrojit na modernější zbraně do roku 2022. V prvé řadě má jít o rakety RS-24 Jars, předvedené loni a letos na moskevské přehlídce.

"Samozřejmě se v současnosti aktivně pracuje na zdokonalování prostředků překonání protiraketové obrany našimi mezikontinentálními raketami. Je to podmíněno tím, že se Spojené státy nespokojují s dosaženým a pokračují ve zdokonalování svého systému protiraketové obrany, včetně rozmisťování jeho prvků v Evropě. Proto při vývoji nových raket věnujeme zvláštní pozornost pronikání protiraketovou obranou," uvedl Karakajev podle listu.

Nové rakety se podle velitele vyvíjejí s přihlédnutím na požadavek proniknout jak stávající, tak perspektivní americkou protiraketovou obranou. Nové rakety proto disponují těžko předvídatelnou dráhou letu a novými prostředky překonání protiraketového štítu.

V minulosti se hovořilo například o manévrujících bojových hlavicích a o klamných hlavicích, sloužících ke zmatení protiraketové obrany.

Podle vojenských plánů mají rakety Jars nahradit své generační předchůdkyně během nejbližších šesti let. Podíl moderních raket v strategických silách nyní činí 56 procent, k 1. lednu 2018 to má být již 70 procent a v roce 2022 již 100 procent, upřesnil Karakajev.

Gazeta.ru připomněla, že podle náměstka ministra obrany loni strategické síly dostaly 21 raket.

Dosah až 11 tisíc kilometrů

Jars vyvinul Moskevský institut tepelných technologií pod vedením akademika Jurije Solomonova na základě rakety Topol-M, tvořící nyní základ strategických sil. Třístupňová raketa na tuhé palivo o délce 43 metrů má dosah až 11 tisíc kilometrů. To víceméně odpovídá raketě Topol-M, ale podle náměstka ministra obrany pro výzbroj Jurije Borisova je Jars mnohem přesnější a je s to pronikat současnou i budoucí protiraketovou obranou. Základní rozdíl spočívá v tom, že Jars je vybaven třemi či čtyřmi jadernými hlavicemi, z nichž každá je naváděna na cíl individuálně.

Jars má nejprve nahradit zastaralé rakety Topol, sloužící již tři desetiletí, od července 1985. Vyřazeny mají být do roku 2021, kdy rakety Jars budou tvořit polovinu výzbroje raketových sil. Jars má také nahradit starší rakety RS-18 Stilet.

V příští dekádě má Jars doplnit nová raketa Sarmat, která má nahradit rakety R-36M. Vojáci se již také věnují dalšímu vývoji vylepšené a ještě mobilnější rakety RS-26 Jars-M, která prý vůbec nemá obdobu ani na Západě, ani v Číně.

Přezbrojování podle vojáků omezují smluvní závazky z odzbrojovacích dohod o snížení strategických útočných zbraní. Podle Karakajeva je proto nezbytné "objektivně zmenšit početní stav uskupení při současném zachování schopnosti plnit stanovené úkoly".

K vývoji nových raket slouží kazachstánská střelnice Sary-Šagan, označená Karakajevem za jediné místo, kde lze vyhodnocovat účinnost prostředků pro překonání protiraketové obrany v reálných podmínkách. Podle vojáků je výhodnější si tento polygon pronajímat než si postavit vlastní.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy