Rusko zavádí sankce proti Libyi, pět měsíců po přijetí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 8. 2011 12:48
Letadla mají zakázán vstup do vzdušného prostoru Ruské federace
Medveděv gestikuluje na tiskové konferenci.
Medveděv gestikuluje na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Moskva/Tripolis - Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal nařízení, kterým vstupují v platnost sankce proti Libyi schválené v březnu Radou bezpečnosti OSN.

Podle zveřejněného prohlášení zakázal libyjským letadlům vstupovat do ruského vzdušného prostoru a námořnictvu umožnil provádět kontroly lodí mířící do nebo připlouvající z Libye.

Zákaz se netýká strojů s humanitární pomocí a případů nouzového přistání. Výnos také zakazuje finanční transakce s členy režimu a nejbližším okolí libyjského vůdce.

Moskva tvrdí, že jde o "opatření týkající se uplatňování rezoluce číslo 1973". Důvod, proč přišly pět měsíců po jejím schválení, Kreml podle agentury AFP nesdělil.

Mrtvých civilistů přibývá

Rezoluci číslo 1973 o bezletové zóně nad Libyí a dalších "nezbytných opatřeních" na ochranu libyjského lidu před vojsky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího schválila RB OSN 17. března.

Rusko se jako stálý člen RB OSN hlasování zdrželo a mezinárodní koalici v průběhu jejího angažmá v Libyi opakovaně kritizovalo, že svůj mandát překračuje.

Povstání proti Kaddáfího skoro 42 let trvajícímu režimu trvá od konce února. Generální tajemník OSN ve čtvrtek vyjádřil znepokojení nad zprávami o rostoucím počtu civilních obětí konfliktu.

Podle libyjského režimu při útoku Severoatlantické aliance u města Závíja na začátku týdne zemřelo 85 civilistů, včetně 32 žen a 33 dětí. NATO tvrdí, že útočilo na legitimní cíl a že důkazy o civilních obětech nemá. Podle mezinárodní organizace Amnesty International by aliance měla věc důkladně vyšetřit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy