reklama
 
 

Rusko zavádí sankce proti Libyi, pět měsíců po přijetí

12. 8. 2011 12:48
Letadla mají zakázán vstup do vzdušného prostoru Ruské federace

Moskva/Tripolis - Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal nařízení, kterým vstupují v platnost sankce proti Libyi schválené v březnu Radou bezpečnosti OSN.

Podle zveřejněného prohlášení zakázal libyjským letadlům vstupovat do ruského vzdušného prostoru a námořnictvu umožnil provádět kontroly lodí mířící do nebo připlouvající z Libye.

Zákaz se netýká strojů s humanitární pomocí a případů nouzového přistání. Výnos také zakazuje finanční transakce s členy režimu a nejbližším okolí libyjského vůdce.

Moskva tvrdí, že jde o "opatření týkající se uplatňování rezoluce číslo 1973". Důvod, proč přišly pět měsíců po jejím schválení, Kreml podle agentury AFP nesdělil.

Mrtvých civilistů přibývá

Rezoluci číslo 1973 o bezletové zóně nad Libyí a dalších "nezbytných opatřeních" na ochranu libyjského lidu před vojsky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího schválila RB OSN 17. března.

Rusko se jako stálý člen RB OSN hlasování zdrželo a mezinárodní koalici v průběhu jejího angažmá v Libyi opakovaně kritizovalo, že svůj mandát překračuje.

Povstání proti Kaddáfího skoro 42 let trvajícímu režimu trvá od konce února. Generální tajemník OSN ve čtvrtek vyjádřil znepokojení nad zprávami o rostoucím počtu civilních obětí konfliktu.

Podle libyjského režimu při útoku Severoatlantické aliance u města Závíja na začátku týdne zemřelo 85 civilistů, včetně 32 žen a 33 dětí. NATO tvrdí, že útočilo na legitimní cíl a že důkazy o civilních obětech nemá. Podle mezinárodní organizace Amnesty International by aliance měla věc důkladně vyšetřit.

autoři: Zahraničí, ČTK | 12. 8. 2011 12:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama