Rusko zařazuje do výzbroje novou "absolutní zbraň". Dosahuje hyperzvukové rychlosti

ČTK ČTK
27. 12. 2019 14:36
Ruská armáda v pátek oznámila, že její nové mezikontinentální rakety Avangard, jejichž okřídlená bojová část dosahuje hyperzvukové rychlosti, jsou po letech testování akceschopné a byly zařazeny do výzbroje. Informovaly o tom ruské agentury.
Ruská raketa Avangard.
Ruská raketa Avangard. | Foto: ČTK

Ministr obrany Sergej Šojgu podle nich sdělil prezidentovi Vladimiru Putinovi, že první pluk vybavený "novými strategickými hyperzvukovými systémy Avangard" je od pátečních 10:00 moskevského času (08:00 SEČ) již bojeschopný.

Raketa Avangard má podle ruských expertů mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře sedmadvacetinásobně rychleji než zvuk, rychlostí více než 33 000 kilometrů za hodinu. Přitom dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je podle Kremlu "naprosto nezranitelná" prostředky protivzdušné obrany. Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia.

Zahájení sériové výroby této zbraně prezident Putin oznámil letos v únoru. Raketu Avangard, kterou si v listopadu prohlédli v Rusku američtí vojáci, označuje šéf Kremlu za "absolutní zbraň" a převratný vynález srovnatelný s prvním sputnikem z roku 1957.

V roce 2020 má podle agentury AFP ruská armáda získat do výzbroje novou strategickou balistickou raketu Sarmat.

Minulý týden ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov uvedl, že Rusko je připraveno zahrnout své mezikontinentální rakety Sarmat a Avangard do nové rusko-americké smlouvy START o omezení strategických útočných zbraní, bude-li za dva roky prodloužena.

Úřady neoznámily, kde přesně jsou systémy Avangard umístěny. Ruská média dříve psala, že jako první je bude mít raketové vojsko v Orenburské oblasti, která leží u hranic se severozápadem Kazachstánu.

 

Právě se děje

Další zprávy