Rusko začíná stavět nový plynovod. Vyhne se Ukrajině

Radim Klekner Radim Klekner
9. 4. 2010 19:50
Do Německého Greifswaldu má v roce 2012 přitékat 55 miliard kubíků plynu ročně
Evropská závislost na plynu z Ruska v budoucnosti ještě vzroste
Evropská závislost na plynu z Ruska v budoucnosti ještě vzroste | Foto: Ludvík Hradilek

Vyborg - Evropská unie učinila první krok na cestě, jak se vyhnout nejistým dodávkám plynu přes území Ukrajiny. A zároveň, jak posílit svou závislost na dovozu suroviny z Ruska.

V Baltském moři byla v pátek zahájena výstavba 1200 kilometrů dlouhého plynovodu Nord Stream. V roce 2012 jím má téci do EU 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. 

Poblíž východošvédského ostrova Gotland byla z paluby lodi Castoro 6 na mořské dno umístěna první část potrubí o průměru 1220 milimetrů, které spojí ruský přístav Vyborg s terminálem v německém Greifswaldu.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil ruský prezident Dmitrij Medveděv, německá kancléřka Angela Merkelová a evropský komisař pro otázky energetiky Günther Öttinger.

"Tato země spolupracuje se svými evropskými sousedy v oblasti distribuce plynu již čtyřicet let a jejich společné úsilí přetrvalo všechny zkoušky času," snažil se Medveděv zaplašit obavy EU. Dobře věděl, o čem mluví.

Plynovod Nord Stream bude mít dvě paralelní větve o kapacitě 55 mld m3 ročně
Plynovod Nord Stream bude mít dvě paralelní větve o kapacitě 55 mld m3 ročně | Foto: Nordstream.com

Závislost vzroste o polovinu

Unie v minulosti několikrát čelila přerušení dodávek z Ruska kvůli jeho sporům s Ukrajinou. Ta jako tranzitní země Moskvě za plyn ne vždy platila ve stanoveném termínu. Kreml zase plynovou kartu často používal k nevybíravému politickému nátlaku na Kyjev, když mrznoucím Ukrajincům zastavoval s úderem Nového roku kohoutky.

Evropská unie v současnosti kryje přibližně šedesát procent ze své spotřeby ve výši 520 miliard krychlových metrů ročně dovozem. Čtyřicet procent importu suroviny pochází z Ruska, třicet procent z Alžírska a 25 procent z Norska.

V roce 2030 má podíl ruského plynu na dovozu do EU představovat šedesát procent celkového objemu. Unijní závislost na dovezeném plynu by pak měla činit 80 procent.

V současnosti těží z členských zemí EU plyn Británie, Německo, Nizozemsko a Dánsko, zásoby se ale rychle ztenčují.

South Stream a Nabucco

Aby diverzifikovala své energetické zdroje, zahájila EU projekt plynovodu Nabucco, kterým má do Evropy proudit surovina z Ázerbájdžánu a Turkmenistánu cestou přes Turecko, Bulharsko a Maďarsko.

Rusko okamžitě odpovědělo výstavbou vlastní "jižní větve" s označením South Stream. Tou má od roku 2015 protékat až 63 miliard kubíků plynu ročně.Tedy asi o polovinu více, než je kapacita Nabucca.

Alternativou má pro EU být plynovod Nabucco, Rusko ale staví také South Stream
Alternativou má pro EU být plynovod Nabucco, Rusko ale staví také South Stream | Foto: http://www.nabucco-pipeline.com

South Stream povede z ruského černomořského přístavu Beregovaja do bulharské Varny a pak dále přes Srbsko do Maďarska a Rakouska.  

Obavy ekologů

Na projektu plynovodu vedeného po dně Baltského moře se podílí ruský plynárenský koncern Gazprom, německý distributor Eon Ruhrgas a nizozemská společnost Gasunie. První ze dvou paralelních větví projektu má být hotova již koncem příštího roku.

Plynovod má stát asi sedm miliard eur, dvě třetiny jsou hrazeny z úvěrů.

Zelenou dostal letos v březnu, když padly námitky finských ekologů obávajících se, že plynovod může znečistit Baltské moře. Na jeho dně se totiž stále nachází asi 80 tisíc min pocházejích z obou světových válek a také velké množství chemikálií, které by se během kladení potrubí mohly uvolnit a dostat se na mořskou hladinu.

 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy