Rusko vyzývá svět, aby uznal Jižní Osetii a Abcházii

Naďa Straková
26. 8. 2009 22:05
Dva separatistické státy slaví výročí uznání suverenity Ruskem
Ruský prezident Dmitrij Medveděv během své návštěvy v Mongolsku vyzval svět, aby uznal samostatnost Jižní Osetie a Abcházie
Ruský prezident Dmitrij Medveděv během své návštěvy v Mongolsku vyzval svět, aby uznal samostatnost Jižní Osetie a Abcházie | Foto: Reuters

Moskva - Rusko vyzvalo mezinárodní společenství, aby uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, které se přesně před rokem ve válečném konfliktu zcela odtrhly od Gruzie.

"Uznání samostatnosti obou států zajisté přispěje k udržení míru a bezpečnosti v dané oblasti," píše se v oficiálním prohlášení ruského ministerstva vnitra.

Oba státy si dnešní roční samostatnost připomínají jako státní svátek. Oslavy nebudou ale podle katarské stanice Al Džazíra nikterak velkolepé.

"Jsem si jist, že svět jednou pochopí, že největším příslibem stability v našem regionu spočívá v uznání nezávislosti Jižní Osetie," prohlásil v předvečer oslav jihoosetinský prezident Eduard Kokojty, který den výročí ovšem tráví v Moskvě. Tam se také setkal s premiérem Vladimirem Putinem a šéfem Státní dumy Borisem Gryzlovem.

Prezident Jižní Osetie Eduard Kokojty
Prezident Jižní Osetie Eduard Kokojty | Foto: Reuters

Prezident Abcházie Sergej Bagapš označil rozhodnutí Ruska uznat suverenitu obou států za "jediné možné řešení".

Jižní Osetie a Abcházie jsou de facto nezávislé od počátku devadesátých let.

Po loňské srpnové válce mezi Gruzií na jedné straně a oběma regiony a Ruskem na straně druhé, uznalo Rusko jako první stát jejich nezávislost i oficiálně. Krátce nato tak učinila i Nikaragua. Zbytek světa je stále považuje za součásti Gruzie.

"Velké pochybení"

Gruzie před rokem zaútočila na Jižní Osetii s plánem získat zpět vzbouřenecké území. Rusko však rychlým zásahem útok gruzínských tanků odrazilo. Evropské unii se podařilo vyjednat s Ruskem a Gruzií smír a přítomnost 240 pozorovatelů EU v regionu. Ti však nemají na území Abcházie a Jižní Osetie přístup.

Foto: Aktuálně.cz

Podle diplomatů byl útok gruzínské armády "velkým pochybením". Lidskoprávní organizace ostřelování jihoosetinského města Cchinvali gruzínskými tanky označily za hrubé porušení lidských práv. Agresivita ruských vojsk však podle nich nebyla o nic menší.

Podle Amnesty International zůstává v regionu bezmála 30 tisíc lidí bez přístřeší. AI také upozorňuje na fakt, že doposud nebyl nikdo veden k zodpovědnosti za "válečné zločiny, kterých se na civilistech dopustily jak ruské, tak gruzínské jednotky".

 

Právě se děje

Další zprávy