Rusko vyzvalo USA ke zdrženlivosti vůči Severní Koreji, chce jednat v OSN

ČTK ČTK
5. 9. 2017 17:45
Rusko dnes vyzvalo Spojené státy, aby zachovaly zdrženlivost vůči situaci na Korejském poloostrově. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonické besedě s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem řekl, že Rusko je připraveno posoudit novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o KLDR. Moskva chce krizi na Korejském poloostrově řešit jen politickými a diplomatickými prostředky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva/New York - Moskva dnes vyzvala Spojené státy, aby nepodléhaly emocím a vůči situaci na Korejském poloostrově zachovaly zdrženlivost. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že je důrazně proti jakékoli vojenské eskalaci v oblasti. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonické besedě s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem řekl, že Rusko je připraveno posoudit novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o KLDR.

Ruské ministerstvo potvrdilo dlouhodobé stanovisko Moskvy, že krizi na Korejském poloostrově je možné řešit jen politickými a diplomatickými prostředky. Vojenské řešení krize na tiskové konferenci v čínském Sia-menu vyloučil i ruský prezident Vladimir Putin.

O krizi vyvolané jaderným a raketovým programem Severní Koreje dnes telefonicky besedovali Lavrov s Tillersonem, oznámila ruská agentura TASS. Lavrov svému americkému partnerovi řekl, že Moskva je ochotna posoudit americký návrh rezoluce trestající KLDR novými sankcemi.

"V reakci mezinárodního společenství se ale musí objevit myšlenka o tom, že problém nemá vojenské řešení," konstatoval Lavrov.

Podle prohlášení stálé americké zástupkyně v OSN Nikki Haleyové by bylo žádoucí, aby se hlasování o návrhu rezoluce uskutečnilo už příští pondělí. Stálý ruský zástupce v OSN Vasilij Něbenzja dnes ale upozornil, že návrh pondělního termínu je "poněkud předčasný".

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy