Rusko vyzvalo USA ke zdrženlivosti vůči Severní Koreji, chce jednat v OSN

ČTK ČTK
5. 9. 2017 17:45
Rusko dnes vyzvalo Spojené státy, aby zachovaly zdrženlivost vůči situaci na Korejském poloostrově. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonické besedě s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem řekl, že Rusko je připraveno posoudit novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o KLDR. Moskva chce krizi na Korejském poloostrově řešit jen politickými a diplomatickými prostředky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva/New York - Moskva dnes vyzvala Spojené státy, aby nepodléhaly emocím a vůči situaci na Korejském poloostrově zachovaly zdrženlivost. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že je důrazně proti jakékoli vojenské eskalaci v oblasti. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonické besedě s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem řekl, že Rusko je připraveno posoudit novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o KLDR.

Ruské ministerstvo potvrdilo dlouhodobé stanovisko Moskvy, že krizi na Korejském poloostrově je možné řešit jen politickými a diplomatickými prostředky. Vojenské řešení krize na tiskové konferenci v čínském Sia-menu vyloučil i ruský prezident Vladimir Putin.

O krizi vyvolané jaderným a raketovým programem Severní Koreje dnes telefonicky besedovali Lavrov s Tillersonem, oznámila ruská agentura TASS. Lavrov svému americkému partnerovi řekl, že Moskva je ochotna posoudit americký návrh rezoluce trestající KLDR novými sankcemi.

"V reakci mezinárodního společenství se ale musí objevit myšlenka o tom, že problém nemá vojenské řešení," konstatoval Lavrov.

Podle prohlášení stálé americké zástupkyně v OSN Nikki Haleyové by bylo žádoucí, aby se hlasování o návrhu rezoluce uskutečnilo už příští pondělí. Stálý ruský zástupce v OSN Vasilij Něbenzja dnes ale upozornil, že návrh pondělního termínu je "poněkud předčasný".

 

Právě se děje

Další zprávy