Rusové prověřují zprávu, že během jejich náletu zemřel vůdce Islámského státu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 6. 2017 11:05
Ruské ministerstvo obrany ověřuje možnost, že během náletu ruské armády zemřel vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) Abú Bakr Bagdádí. Píše to agentura TASS. Podle agentury AFP ale koalice vedená USA nemůže tuto informaci potvrdit. Letecký útok Rusko provedlo 28. května na syrskou Rakku a jeho terčem bylo setkání vysokých představitelů IS, na kterém jednali o ústupu z města přes takzvaný jižní koridor.
Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí.
Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko tvrdí, že při jednom z náletů na syrské město Rakka možná zemřel i vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS).

Zprávu o smrti Abú Bakra Bagdádího nyní podle agentury TASS prověřuje ruské ministerstvo obrany.

Podle agentury AFP ale Spojené státy tuto informaci potvrdit nemohou.

Útok Moskva provedla už 28. května na jižním předměstí Rakky, která je baštou islamistů. Terčem byla porada vůdců IS.

"Podle informací, které ověřujeme, byl na setkání přítomen i Abú Bakr Bagdádí, který byl při útoku zlikvidován," uvedlo ministerstvo. Rusové o náletu předem informovali Američany.

Zpráv o smrti nejvýše postaveného muže v IS se už v minulosti objevilo několik. Žádná však nebyla nikdy potvrzená. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také loni v červnu.

Místo Bagdádího pobytu bylo po nějakou dobu neznámé. Na podzim minulého roku se mělo za to, že se vůdce IS ukrývá v podzemních tunelech pod iráckým Mosulem. To bylo však předtím, než koalice vedená Američany zahájila akci na osvobození města.

Z údajů informátorů irácké rozvědky vyplývá, že Bagdádí se neustále přesouvá z místa na místo a je stále podezřívavější k lidem ve svém okolí. 

Zatím naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval tehdy své lidi, aby pokračovali v boji proti "bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem".

Abú Bakr Bagdádí v minulosti bojoval v řadách teroristické organizace Al-Káida, byl považován za nástupce Usámy bin Ládina. 

Spojené státy na něj vypsaly odměnu 25 milionů dolarů (přes půl miliardy korun).

 

Právě se děje

před 30 minutami

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami o výhře v soutěži. Firma žádnou neorganizuje

Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní vyzvednout výhru v soutěži. Firma informovala, že žádnou takovou soutěž neorganizuje a zákazníci nemají na uvedené zprávy reagovat.

"Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání," uvedli zástupci firmy.

V případě pochybností mají podle nich zákazníci kontaktovat zákaznickou linku firmy 800 222 555 a ověřit si, jestli jde o její oficiální soutěž.

Další zprávy