Rusko vypravilo na Ukrajinu stovku kamionů s pomocí

ČTK ČTK
16. 7. 2015 8:01
Ukrajina na takovéto zásobování hledí podezřívavě, neboť se obává, že na Donbas tímto způsobem proudí i vojenská pomoc proruským separatistům. Moskva tato nařčení odmítá.
Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou.
Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou. | Foto: Reuters

MoskvaRusko v noci na dnešek vypravilo do východoukrajinského regionu Donbas, částečně ovládnutém proruskými separatisty, další konvoj s nákladem humanitární pomoci.

Více než stovka nákladních vozů se podle agentury Interfax rozdělila na dvě části, dnes ráno přejela státní hranici a zamířila do hlavních povstaleckých bašt, Doněcku a Luhansku. Kamiony podle ruských úřadů převážejí více než 1000 tun potravin, léků, zdravotnických pomůcek, jakož i kancelářské potřeby a knihy.

Rusko od loňského srpna i přes nesouhlas Kyjeva vypravilo včetně toho dnešního 32 konvojů. Moskva uvádí, že na válkou zničený Donbas tak již dodala přes 39 000 tun pomoci.

Kyjev poukazuje na to, že ukrajinské úřady nemají možnost náklad takových výprav z Ruska kontrolovat, a tvrdí, že transporty jsou zástěrkou pro poskytování vojenské pomoci rebelům. Moskva toto tvrzení odmítá a ujišťuje, že jde výhradně o pomoc pro obyvatelstvo sužované konfliktem.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace byl dnešní náklad na hraničních přechodech řádně odbaven podle mezinárodních standardů.
Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal přes 6500 mrtvých.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy