reklama
 
 

Rusko vyplatí Pussy Riot odškodnění, které mu uložil štrasburský soud

6. 12. 2018 7:47
Rusko vyplatí třem členkám punkové skupiny Pussy Riot odškodnění uložené Evropským soudem pro lidská práva (ESLP), o zrušení rozsudku za skandální koncert v Moskvě se ale zatím ruská justice nezmiňuje. Vyplývá to z informací agentury Interfax.

Štrasburský soud v úterý zamítl odvolání ruské vlády proti dřívějšímu rozsudku v kauze výtržnosti členek Pussy Riot v moskevském pravoslavném chrámu v roce 2012. Rozhodnutí ESLP o výplatě odškodného a zrušení trestu je tak pravomocné, možnost odvolání neexistuje.

Pět členek Pussy Riot uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Moskevský soud podle zjištění ESLP porušil práva odsouzených a rozhodoval v rozporu s několika články evropských úmluv o ochraně lidských práv. Rusko proto musí během tří měsíců vyplatit Aljochinové a Tolokonnikovové po 16 tisících eurech (asi 415 000 Kč) a Samucevičové 5000 eur (asi 130 000 Kč). Ruský nejvyšší soud navíc musí kauzu znovu otevřít a rozsudek zrušit.

Ministerstvo spravedlnosti ve středu v Moskvě oznámilo, že částku uloženou ESLP odsouzeným Ruskám "svědomitě" vyplatí ve stanoveném termínu. O tom, že by nejvyšší soud případ tří odsouzených členek Pussy Riot znovu projednal a rozsudek zrušil, se v informaci ministerstva nic nepraví.

Záběry z výslechu účastníků protestu Pussy Riot během finále MS 2018 ve fotbale | Video: Anton Naumlyuk |  01:21

autor: ČTK | 6. 12. 2018 7:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama