Vypálili jsme výstražné střely na britský torpédoborec, tvrdí Rusko. Londýn to popřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2021 21:15
Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského torpédoborce Defender u břehů Krymu, oznámila státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.
Ruská válečná loď v přístavu Sevastopol na Krymu.
Ruská válečná loď v přístavu Sevastopol na Krymu. | Foto: Shutterstock.com

To britské záhy reagovalo vyjádřením, že kvůli lodi královského námořnictva žádné výstřely nepadly. Popřelo i ruské tvrzení, že do předpokládané trasy plavby britské lodi byly svrženy bomby.

Ruská strana výroky o varovné palbě spojila s obviněním, že torpédoborec HMS Defender vplul asi tři kilometry hluboko do ruských výsostných vod. Za ty Moskva pokládá moře v okolí ukrajinského poloostrova Krym, který anektovala na jaře 2014. Ukrajina ani západní země tuto anexi neuznávají.

"Loď královského námořnictva provádí pokojné proplutí výsostnými vodami Ukrajiny v souladu s mezinárodním právem," reagovalo britské ministerstvo obrany. V prohlášení zmiňuje údajně ohlášené dělostřelecké cvičení Rusů v Černém moři. "Žádné výstřely nesměrovaly na HMS Defender a neuznáváme tvrzení, že do jeho trasy byly shozeny bomby," pokračuje vyjádření na Twitteru.

Podle ruského ministerstva obrany byl torpédoborec předem varován před použitím zbraní v případě porušení hranice. Varování však plavidlo nedbalo, napsal TASS. V 11:52 (10:52 SELČ) vplulo do ruských vod, a tak "ve 12:06 a ve 12:08 pohraniční strážní loď výstražně vystřelila" a "ve 12:19 letoun Su-24M podnikl výstražné bombardování" čtyřmi čtvrttunovými bombami, shozenými ve směru další plavby britského plavidla. O čtyři minuty později loď opustila ruské teritoriální vody, tvrdí Moskva.

Na palubě britského plavidla byl zpravodaj britské stanice BBC, který později uvedl, že na nebi bylo přes 20 letadel a na moři se loď ruské pobřežní stráže přiblížila až na 100 metrů k torpédoborci. Posádka britské válečné lodi se podle něj připravovala na možnou konfrontaci.

"Dvě plavidla ruské pobřežní stráže, která sledovala válečnou loď královského námořnictva, se pokusila přinutit ji změnit kurz. V jednu chvíli se jedna z ruských lodí přiblížila na 100 metrů. V rádiu zněla čím dál více nepřátelská varování - včetně toho, že někdo řekl: 'Pokud nezměníte kurz, budu střílet.' Slyšeli jsme v dálce nějakou střelbu, ale panovalo přesvědčení, že byla mimo dostřel," popsal reportér BBC. Britská zpravodajská stanice na svém webu podotkla, že jeho svědectví je v rozporu s tím, co tvrdily britské úřady, jež popřely jakoukoli konfrontaci.

Ruské ministerstvo obrany si podle agentury AFP také předvolalo britského vojenského přidělence z velvyslanectví v Moskvě. Mluvčí ruské diplomacie později prohlásila, že ministerstvo zahraničí si předvolá britskou velvyslankyni v Moskvě.

Ruské ministerstvo obrany později zveřejnilo krátké video s leteckými záběry britského torpédoborce v Černém moři, ale není z nich zřejmá žádná konfrontace.

Torpédoborec Defender se na svém twitterovém účtu do té doby zmiňoval jen o návštěvě ukrajinského přístavu Oděsa, odkud se v úterý chystal vyplout k "plnění dalších úkolů v Černém moři". Příští týden má v Černém moři začít velké každoroční ukrajinsko-americké námořní cvičení, tentokrát s rekordní účastí pěti tisícovek vojáků z více než tří desítek zemí. Rusko protestuje a vybízí USA, aby cvičení zrušily.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v reakci na twitteru označil incident za zjevný důkaz správnosti ukrajinského stanoviska, že "agresivní a provokativní politika Ruska v Černém a Azovském moři, okupace a militarizace Krymu představují stálé ohrožení Ukrajiny a jejích spojenců". Tento stav podle něj vyžaduje "kvalitativně novou součinnost členů NATO a Ukrajiny v Černém moři.

 

Právě se děje

Další zprávy