Rusko vyneslo záhadný satelit. Lovec družic? tápou Američané

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 11. 2014 15:53
Moskva mlčí. Objevují se spekulace, že oživila tajný projekt z dob Sovětského svazu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ESA

Washington/Moskva - Zatímco celý svět se zatajeným dechem sledoval tragický konec zkušebního letu americké SpaceShip Two či završení mise evropské komety Rosetta, odborníci řešili jinou vesmírnou misi.

Odehrála se už v květnu, podnikli ji Rusové a obešla se bez publika.

Moskva v tichosti a nepozorovaně vyslala na oběžnou dráhu raketu s neznámým a krajně podezřelým nákladem.

O tom, k čemu záhadné zařízení slouží nebo bude sloužit, mohou experti pouze spekulovat.

"Nemám ponětí, co to může být," přiznala v rozhovoru pro deník The Washington Times, který na věc upozornil jako první, bezpečnostní expertka Patricia Lewisová z renomovaného britského think-tanku Chatham House.

Americká armáda, odborníci na vesmír i nadšenci objekt bedlivě sledují.

Těleso s označením 2014-28E se v poslední době opakovaně přiblížilo k ostatním ruským satelitům na oběžné dráze. Naposledy se spojilo s třetím stupněm rakety, jež ho na orbitu vynesla.

Ruské ministerstvo obrany na žádosti o vysvětlení "vesmírných tanečků" americkým ani britským novinářům neodpovědělo.

Istrebitěl Sputnikov?

To je vše, co je o záhadném ruském satelitu známo. Zbytek už jsou jen teorie.

Washington Post upozorňuje na jednu krajně znepokojivou: Moskva mohla tajně oživit vojenský vesmírný program Istrebitěl Sputnikov (lovec satelitů) z dob Sovětského svazu.

Jeho cílem bylo vyvinout družici, jež bude schopna sestřelit západní komunikační a vojenské satelity.

Podobný program měli také Američané. Obě strany studené války však od projektů pro jejich finančních náročnost v 80. letech minulého století ustoupily.

"Zkuste si představit, že zrovna běsní hurikán Katrina a najednou přestanou fungovat všechny satelity. Jen si to na chvíli představte," vysvětluje klíčový význam družic Patricia Lewisová.

V době, kdy je moderní společnost - včetně záchranných a bezpečnostních složek - na satelitní komunikaci zcela závislá, tak Rusko může odstartovat další kolo vesmírného zbrojení. Pokud ho tedy už neodstartovalo.

Na druhou stranu - vyřadit satelitní systémy je možné i ze Země, což už se v případě amerických meteorologických satelitů podařilo Číňanům.

Podezřelé zařízení navíc může sloužit i mírumilovným vědeckým účelům.

Mohlo by jít například o test zařízení pro odstraňování vesmírného smetí, jehož už je na oběžné dráze delší dobu znepokojivé množství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy