Rusko vyneslo záhadný satelit. Lovec družic? tápou Američané

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 11. 2014 15:53
Moskva mlčí. Objevují se spekulace, že oživila tajný projekt z dob Sovětského svazu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ESA

Washington/Moskva - Zatímco celý svět se zatajeným dechem sledoval tragický konec zkušebního letu americké SpaceShip Two či završení mise evropské komety Rosetta, odborníci řešili jinou vesmírnou misi.

Odehrála se už v květnu, podnikli ji Rusové a obešla se bez publika.

Moskva v tichosti a nepozorovaně vyslala na oběžnou dráhu raketu s neznámým a krajně podezřelým nákladem.

O tom, k čemu záhadné zařízení slouží nebo bude sloužit, mohou experti pouze spekulovat.

"Nemám ponětí, co to může být," přiznala v rozhovoru pro deník The Washington Times, který na věc upozornil jako první, bezpečnostní expertka Patricia Lewisová z renomovaného britského think-tanku Chatham House.

Americká armáda, odborníci na vesmír i nadšenci objekt bedlivě sledují.

Těleso s označením 2014-28E se v poslední době opakovaně přiblížilo k ostatním ruským satelitům na oběžné dráze. Naposledy se spojilo s třetím stupněm rakety, jež ho na orbitu vynesla.

Ruské ministerstvo obrany na žádosti o vysvětlení "vesmírných tanečků" americkým ani britským novinářům neodpovědělo.

Istrebitěl Sputnikov?

To je vše, co je o záhadném ruském satelitu známo. Zbytek už jsou jen teorie.

Washington Post upozorňuje na jednu krajně znepokojivou: Moskva mohla tajně oživit vojenský vesmírný program Istrebitěl Sputnikov (lovec satelitů) z dob Sovětského svazu.

Jeho cílem bylo vyvinout družici, jež bude schopna sestřelit západní komunikační a vojenské satelity.

Podobný program měli také Američané. Obě strany studené války však od projektů pro jejich finančních náročnost v 80. letech minulého století ustoupily.

"Zkuste si představit, že zrovna běsní hurikán Katrina a najednou přestanou fungovat všechny satelity. Jen si to na chvíli představte," vysvětluje klíčový význam družic Patricia Lewisová.

V době, kdy je moderní společnost - včetně záchranných a bezpečnostních složek - na satelitní komunikaci zcela závislá, tak Rusko může odstartovat další kolo vesmírného zbrojení. Pokud ho tedy už neodstartovalo.

Na druhou stranu - vyřadit satelitní systémy je možné i ze Země, což už se v případě amerických meteorologických satelitů podařilo Číňanům.

Podezřelé zařízení navíc může sloužit i mírumilovným vědeckým účelům.

Mohlo by jít například o test zařízení pro odstraňování vesmírného smetí, jehož už je na oběžné dráze delší dobu znepokojivé množství.

 

Právě se děje

Další zprávy