Bezletová zóna a příměří v Aleppu nebudou. Rusko vetovalo francouzsko-španělský návrh

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2016 22:21
Rusko vetovalo francouzsko-španělský návrh, který navrhoval příměří a bezletovou zónu v syrském Aleppu. Podle Reuters jde již o pátý případ ruského veta nějaké rezoluce navrhované k řešení syrského konfliktu.
Ilustrační foto - nálety v Aleppu
Ilustrační foto - nálety v Aleppu | Foto: Reuters

New York - Příměří a bezletová zóna, kterou požadoval francouzsko-španělský návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, v syrském Aleppu nebudou. Rusko využilo svého práva veta a rezoluci "potopilo".

Západní země zase nezvedly ruku pro ruský protinávrh, který nepočítal se zákazem vojenských přeletů nad městem. Informovala o tom agentura Reuters

Patnáctičlenná rada hlasovala o rezoluci, jejímž cílem bylo umožnit průjezd humanitárních konvojů k obyvatelům největšího syrského města sužovaného těžkými boji a nálety vládních a ruských letounů.

Především kvůli zamýšlenému zastavení vojenských letů odmítlo Rusko jako jeden z pěti stálých členů rady s právem veta rezoluci schválit. Proti hlasovala i Venezuela, zdržela se Čína a Angola. Ostatních 11 států bylo pro.

Podle Reuters jde již o pátý případ ruského veta nějaké rezoluce navrhované k řešení syrského konfliktu.

Rusko však podle některých diplomatů chtělo západní země dostat do situace, kdy se i ony vysloví proti příměří v Aleppu, a předložilo vlastní protinávrh. Ten kladl důraz na oddělení bojovníků opozice proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi od radikálů Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) a na odsunu ozbrojenců této teroristické organizace z Aleppa. O bezletové zóně požadované USA a jejich spojenci se však nezmiňoval.

Pro tento návrh hlasovaly čtyři země, devět bylo proti a dvě se zdržely.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy