Moskva rozšiřuje sféru vlivu. Příměří v Karabachu jsme vyjednali my, u telefonu byl Putin, tvrdí

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 8. 4. 2016 8:20
Rusko intenzivně promlouvá do konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem v Náhorním Karabachu. Tvrdí, že v úsilí o ukončení nedávných násilných střetů sehrálo ústřední roli. Svým protějškům z obou zemí volal sám prezident Vladimir Putin. Ministr zahraničí Ruské federace je v Ázerbájdžánu, ruský premiér se tam chystá. Aktivní ruská diplomacie posledních dnů je plně ve shodě se současnou politickou linií Kremlu: snaží se prosadit svůj vliv všude tam, kde se příliš neangažuje administrativa prezidenta USA Baracka Obamy, vysvětluje agentura Reuters.
Tank patřící armádě Národního Karabachu.
Tank patřící armádě Národního Karabachu. | Foto: Reuters

Talyš (Ázerbájdžán) – Elmíra Bagirjanová žije ve vesnici, která leží přímo v ohnisku čtyřdenních bojů mezi ázerbájdžánskými a arménskými jednotkami.

Ačkoliv střelba zcela ustala, rozhodla se odjet.

Svůj dům opouští ve spěchu. "Bojíme se, že se začne střílet znovu," vysvětlila agentuře Reuters, když nastupovala do auta naloženého koberci, peřinami a nábytkem.

Vesnici Talyš ázerbájdžánské síly během čtyřdenní bitvy o enklávu Náhorní Karabach nakrátko obsadily. Boje utichly v úterý odpoledne, když obě strany souhlasily s příměřím.

Rusko tvrdí, že v úsilí o ukončení násilných střetů sehrálo ústřední roli. To ono zprostředkovalo schůzku vojenských velitelů z Arménie i Ázerbájdžánu.

Boje byly nejintenzivnější od počátku devadesátých let. A vyvolaly obavy, že v regionu, který slouží jak koridor pro ropovody a plynovody do zbytku světa, vypukne nanovo otevřený konflikt.

Stopy bojů

V Talyši, jen několik kilometrů od ázerbájdžánského města Bardy, utichly boje až ve středu odpoledne. Arménští vojáci, kteří získali oblast zpět pod svou kontrolu, teď s úsměvem procházejí kolem ostře sledované hranice a drží hlídky.

Všude jsou patrné stopy, jak urputné boje se zde v uplynulých dnech odehrávaly.

Obyvatelé vesnice Tališ v Náhorním Karabachu opuštějí své domovy.
Obyvatelé vesnice Tališ v Náhorním Karabachu opuštějí své domovy. | Foto: Reuters

Dělostřelecká palba zničila několik domů. U cesty leží ohořelý vrak osobního auta - a hned vedle mršiny několika krav.

Bagirjanová, šedovlasá Arménka, která nedávno překročila šedesátku, říká, že tu během bojů zemřeli tři vesničané. Se slzami v očích vypráví, jak strávila tři dny a tři noci ve sklepě sousedního domu, kam se uchýlila před dělostřeleckou palbou.

Také další obyvatelé vesnice využívají příměří k tomu, aby se - stejně jako Elmíra Bagirjanová - dostali do bezpečí. Od frontové linie ujíždějí osobní i nákladní automobily, naložené jejich majetkem.

Na předchozí válečný konflikt si tu každý dobře pamatuje. Při bojích mezi dvěma postsovětskými zeměmi tehdy na obou stranách zemřely tisíce lidí. Stovky tisíc osob musely opustit své domovy.

Porušené příměří

Válka o Náhorní Karabach skončila v roce 1994. Od té doby tu sporadicky propukala střelba.

Příměří bylo definitivně porušeno minulý víkend, když ázerbájdžánská armáda a separatisté, podporovaní Arménií, spustili palbu, přičemž použili děla, tanky, raketomety a bojové helikoptéry. Desítky vojáků padly.

Na druhé straně bojové linie, v oblasti pod kontrolou Ázerbájdžánu nedaleko Talyše, panoval ve středu odpoledne klid. Ani tady však nelze přehlédnout, že se tu před pár dny válčilo.

Amína Sulejmanová, šestačtyřicetiletá učitelka z vesnice Achmetagly, říká, že obyvatelstvo se od soboty skrývá na dvorcích svých domů, aby se chránilo před granáty, které by mohly přilétnout z pozic separatistů ležících jen několik málo kilometrů odsud.

"Střílejí bez přestání," řekla reportérovi agentury Reuters, který vesnici navštívil.

Sousední dům byl při bojích zničen dělostřeleckou palbou, naštěstí v něm ale nikdo nebydlel. Sulejmanová tvrdí, že jeden z místních obyvatel byl zabit, když explodovala munice.

Dobrovolníci, kteří jedou na přední linii, aby se se chtějí připojit k armádě Náhorního Karabachu.
Dobrovolníci, kteří jedou na přední linii, aby se se chtějí připojit k armádě Náhorního Karabachu. | Foto: Reuters

Angažmá Moskvy

Po schůzce s arménským prezidentem Seržem Sarkisjanem německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že sjednané příměří se musí okamžitě začít dodržovat. "Musí být učiněno vše pro to, aby nedošlo k dalšímu prolévání krve a byly uchráněny lidské životy," zdůraznila.

Zprostředkovateli ve sporu o Náhorní Karabach byli v minulosti vyslanci Francie, Ruska a USA. Teď se ale angažuje hlavně Moskva.

Po úterním oznámení příměří, sjednaného náčelníky generálních štábů Arménie a Ázerbájdžánu, Kreml prohlásil, že svým protějškům z obou zemí volal sám prezident Vladimir Putin. A že naléhal na co nejrychlejší uzavření dohody.

Teď se v hlavním městě Ázerbájdžánu očekává návštěva ruského premiéra Dmitrije Medveděva. Ministr zahraničí Sergej Lavrov už do Baku dorazil.

Rusko nemá v Náhorním Karabachu stejné zájmy jako v jiných oblastech někdejšího Sovětského svazu. V Gruzii a na Ukrajině například podpořilo tamní separatisty přímo.

Aktivní ruská diplomacie posledních dnů je nicméně plně ve shodě se současnou politickou linií Kremlu: snaží se prosadit svůj vliv všude tam, kde se příliš neangažuje administrativa prezidenta USA Baracka Obamy.

Elektrárna u ázerbájdžánského města Agdam byla údajně zničena bombardováním arménské armády. K útoku mělo dojít jen pár hodin před uzavřením příměří. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy