Rusko uzavře vyšetřování vyvražděné carské rodiny, znovu otevřelo hrobku

ČTK ČTK
24. 11. 2015 19:56
V Petropavlovském chrámu v Petrohradu v úterý otevřeli hrobku s pozůstatky ruského cara Alexandra III., jejichž analýza má udělat definitivní tečku za vyšetřováním vraždy ruské carské rodiny v roce 1918. Srovnání DNA bývalého cara s krví careviče Alexeje a jeho sestry Marie má potvrdit pravost ostatků těchto dvou nejmladších příslušníků ruské carské rodiny, kterou bolševické komando postřílelo v uralském Jekatěrinburgu.
Hrobka Mikuláše II. v Petrohradu.
Hrobka Mikuláše II. v Petrohradu. | Foto: Martin Novák

Petrohrad (Rusko) - Vyšetřování vyvraždění ruské carské rodiny v roce 1918 má uzavřít analýza pozůstatků cara Alexandra III. Kriminalisté otevřeli hrobku v Petropavlovském chrámu.

Sedm příslušníků panovnické rodiny v čele s carem Mikulášem II. ruští vojáci po vraždě zohavili a pohřbili je ve společném hrobě na utajeném místě. Hrob příslušníků carské rodiny byl objeven v roce 1978, dlouhá léta ale trvalo, než došlo k exhumaci a ověření pravosti ostatků.

Po rozpadu Sovětského svazu byly nalezené pozůstatky pochovány s velkou slávou v carské hrobce v Petrohradu.

Chyběly ostatky careviče a velkokněžny

Mezi mrtvými však dlouho chyběly ostatky careviče Alexeje a jeho sestry, velkokněžny Marie. Jejich hrob u Jekatěrinburgu byl objeven teprve v roce 2007. Ostatky - zuby a fragmenty kostí - byly převezeny na soudní prosekturu v Moskvě k dalšímu ohledání. Ruská pravoslavná církevale požádala o další expertízu, která by měla pravost nalezených ostatků obou dětí s konečnou platností potvrdit.

Aby vyloučili jakékoli pochybnosti, analyzovali ruští kriminalisté kromě vzorků tkáně cara Mikuláše II. i stopy krve na uniformě cara Alexandra II, který se stal v roce 1881 obětí atentátu. Alexandr II. byl dědem Mikuláše II. a pradědem careviče Alexeje a velkokněžny Marie.

Dalším testem má být právě analýza ostatků Alexandra III. syna Alexandra II. a Mikulášova otce. Exhumace a přeprava ostatků Alexandra III. k analýze do Moskvy má trvat tři dny.

Uložení ostatků bude v únoru

Následné uložení ostatků careviče a jeho sestry, plánované na únor, se má stát pro Rusko velkou událostí. Očekává se, že do Petrohradu se sjedou všichni žijící členové rodiny Romanovců, jichž ve Španělsku, Švýcarsku a některých dalších zemích žije zhruba deset.

Paradoxně, moskevské referendum o přejmenování stanice metra, pojmenované po bolševickém katovi carské rodiny Pjotru Vojkovovi, dopadlo tak, že název Vojkovskaja stanici zůstane. Pro přejmenování, které prosazovali ochránci lidských práv a pravoslavná církev, bylo 35 procent účastníků, proti 53 procent. Zbytek z hlasujících buď neměl názor, anebo ponechával problém k rozlousknutí odborníkům. Internetového hlasování se zúčastnilo ve více než desetimilionové metropoli asi 304 tisíc lidí.

Údajně mnozí Moskvané nemají ponětí, kdo byl vlastně Vojkov zač, anebo si bolševika, který prý zraněné členy carské rodiny osobně dorážel bodákem, pletou se sovětským kosmonautem Alexandrem Volkovem.

Cara pomstil ruský emigrant, když v roce 1927 zastřelil Vojkova ve Varšavě, kde byl sovětským velvyslancem. Vojkov byl pochován u zdi moskevského Kremlu a jeho smrt pomstilo zastřelení dvou desítek uvězněných monarchistů.

"Rusové mají na výběr: jedni mohou v Petrohradě uctívat cara, druzí v Moskvě jeho kata," poznamenal dnes polský list Gazeta Wyborcza.

 

Právě se děje

Další zprávy