reklama
 
 

Rusko úspěšně otestovalo nové rakety voda-země

18. 9. 2008 21:13
Kreml: Obranné systémy nemají proti "Bulavě" šanci

Moskva - Rusko ve čtvrtek úspěšně otestovalo nový raketový systém Bulava. Balistická střela, kterou Rusové vystřelili z jaderné ponorky v Bílém moři, údajně přesně dodržela vypočítanou trajektorii letu a dopadla na cílové místo ve cvičném prostoru Kura na Kamčatce.

Informace zveřejněné armádou přinesla agentura Reuters. "Parametry trajektorie letu vyšly přesně, jak jsme plánovali," oznámila ruská armáda v tiskové zprávě.

Vysoký armádní představitel Vladimir Vysotskij pak už jen "poděkoval všem členům testovací komise a pochválil vysoké technologické kvality ponorky".

Mezikontinentální systém Bulava vyvinul moskevský Institut termální technologie a je určen pro nový typ jaderných ponorek třídy Borej 955. První ponorku tohoto typu nesoucí jméno Jurij Dolgorukij ruská armáda uvedla do provozu letos v únoru.

Podle informací ruské zpravodajské agentury Novosti ponorky tohoto typu mohou být vyzbrojeny až 16 raketami Bulava, z nichž až 10 může nést jaderné hlavice. Jejich dostřel dosahuje 8 tisíc kilometrů.

Zbývající dvě sesterské ponorky s označením Alexandr Něvskij a Vladimir Monomarch jsou v současnosti ve výrobě v loděnici Sevmaš.

Předešlé testy Bulavy přitom v uplynulých letech dopadaly se střídavými úspěchy. Podle Kremlu je systém unikátní a dokáže překonat všechny typy protivzdušné obrany.

Související:

autoři: Dominik Jandl, Reuters, djl | 18. 9. 2008 21:13

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama