Rusko u hranic s Ukrajinou soustřeďuje obrovskou vojenskou sílu, odhalují satelity

Rusko u hranic s Ukrajinou soustřeďuje obrovskou vojenskou sílu, odhalují satelity
Od prosince ruská armáda přesouvá tanky, obrněné transportéry, munici, dělostřelectvo a zásoby paliva z celé země na základny umístěné poblíž Ukrajiny. Tato satelitní fotografie z 19. ledna zachycuje hangár, sklady a základnu Klincy, která se nachází v Brjanské oblasti nedaleko trojmezí Ruska, Běloruska a Ukrajiny.
Americké zpravodajské služby odhadují, že počet vojáků přemístěných k Ukrajině se pohybuje zhruba mezi 120 až 180 tisíci. Na fotografii pořízené v úterý 19. ledna je sklad munice v Klimovu. Malé město s 12 tisíci obyvateli leží poblíž Ukrajiny a prochází jím silnice, která vede přes hranici až do Kyjeva.
Obrněné transportéry a vojenské nákladní automobily ve skladu ruské armády v Klimovu. Armáda stahuje vojáky a techniku dokonce až z dálněvýchodních oblastí Ruska.
Železnice v blízkosti vojenských skladů a základny v Klimovu. Rusové začali vojáky přesouvat do základen u Ukrajiny během listopadu.
Foto: Reuters
Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
21. 1. 2022 14:04
Krize ve východní Evropě se dál vyhrocuje. Nově zveřejněné satelitní snímky ukazují seřazenou ruskou armádní techniku podél ukrajinských hranic. Záběry základen Jelňa, Pogonovo, Klimovo a Klincy odhalují obrovskou sílu, kterou Kreml soustřeďuje na sever a východ od sousedního státu. Ukrajinci mezitím očekávají možnou válku a invazi v zákopech.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy