Rusko oplakává 224 mrtvých. Palivo i posádka zříceného airbusu byly v pořádku, oznámily úřady

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2015 15:41
V troskách airbusu mířícího z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu zahynulo 224 lidí. Kopilost si údajně před odletem stěžoval na technický stav stroje. Podle ruských médií bylo letadlo 18 let staré a často měnilo majitele. Aerolinky v minulosti měly při kontrolách problémy. První zpráva vyšetřovatelů vyloučila, že by za nehody mohlo špatné palivo. Také zdravotní stav posádky byl v pořádku.
Příbuzní pasažérů z ruského airbusu.
Příbuzní pasažérů z ruského airbusu. | Foto: Reuters

Moskva - V Rusku začal státní smutek, který v souvislosti se sobotní leteckou havárií na Sinajeském poloostrově vyhlásil prezident Vladimir Putin. V troskách airbusu mířícího z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu zahynulo 224 lidí. Mezi kondolujícími státníky je i český prezident Miloš Zeman.

Příčiny nehody se vyšetřují, ruské úřady už ale oznámily, že palivo letounu bylo v pořádku a problémy neměla ani posádka. "Posádka prošla před odletem do Šarm aš-Šajchu lékařskou prohlídkou a byla uznána schopnou k letu," uvedla mluvčí regionální prokuratury Maja Ivanovová.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli řekl, že vyšetřování příčin zříceného ruského letounu může trvat měsíce. Současně vyzval, aby se nespekulovalo o možné příčině zřícení airbusu a počkalo se na výsledky mezinárodního vyšetřování, které právě začalo zkoumáním černých skříněk.

Jednou z možných příčin by mohla být technická závada. Manželka kopilota letadla podle ruské státní televize NTV uvedla, že její muž si před odletem stěžoval na technický stav stroje. Do Egypta v neděli přiletěl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov a ruský tým špičkových vyšetřovatelů.

Podle AFP se nevylučuje ani možnost pumového atentátu, k údajnému útoku na letadlo se už přihlásil Islámský stát. Podle ruských úřadů je ale verze teroristického útoku spíše nepravděpodobná.

Do Egypta v neděli přiletěl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov a ruský tým špičkových vyšetřovatelů. Ti podle agentury Reuters pomáhají egyptským úřadům s identifikací těl a pátráním po tom, co způsobilo pád airbusu na Sinaji. Nevylučuje se podle AFP ani možnost pumového atentátu. Pomoc s vyšetřováním přijeli i francouzští experti.

Záchranáři již vyprostili více než 160 těl, která byla převezena do márnic. Náměstek ministra pro mimořádné situace Vladimir Stěpanov uvedl, že těla ruských obětí letecké katastrofy budou ještě v neděli večer a v pondělí ráno přepravena do Petrohradu. Na tamním letišti se shromáždili příbuzní obětí, od kterých chtějí úřady získat vzorky DNA kvůli identifikaci obětí.

Většina cestujících pocházela z Ruska, tři nebo čtyři lidé z Ukrajiny. Mezi mrtvými je i sedmnáct dětí, nejmladšímu bylo deset měsíců. Zemřeli také tři pracovníci ministerstva pro mimořádné situace.

Ruští vyšetřovatelé se zaměřili i na aerolinky Kogalymavia, které let vypravili. Společnosti prohledali kanceláře a zabavili řadu dokumentů. Podle ruské federální agentury Rostransnadzor, která funguje jako dozorový dopravní orgán, letecká společnost v minulosti nedodržovala všechna letová bezpečnostní pravidla.

Při rutinní kontrole loni v březnu kontroloři zjistili určité závady a nesrovnalosti. Aerolinky je ale podle Interfaxu ve stanoveném termínu napravily. Ruský úřad pro kontrolu leteckého provozu dnes zastavil lety všech strojů A321 patřících této společnosti.

Kogalymavia uvedla, že může vyloučit lidské selhání jako důvod nehody. Upozornila také na to, že pilot byl velmi zkušený a na kontě měl 12 000 letových hodin. Mluvčí aerolinek dále prohlásil, že zřícený letoun měl všechny potřebné certifikáty. Ruská média o airbusu uvedla, že byl 18 let starý a že vystřídal řadu majitelů, kteří byli mimo jiné i z Libanonu.

Ke kondolujícím zahraničním činitelům se v neděli připojil i český prezident. "Prezidenta republiky Miloše Zemana hluboce zasáhla zpráva o letecké katastrofě na Sinaji, při které zahynulo přes dvě stě občanů Ruské federace, včetně dětí. Prezident republiky vyslovuje upřímnou soustrast ruskému lidu. V mysli je s blízkými obětí katastrofy, kterým přeje hodně vnitřní síly v těchto mimořádně těžkých okamžicích," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli tragédii vyhlásil v Rusku na dnešek státní smutek. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi a na různých místech země se konají smuteční akce. Před petrohradským letištěm vznikl improvizovaný pomník. Obyvatelé Petrohradu, mnozí plačící, tam přinášejí květiny a různé věci, zapalují svíčky.

"Když jsem slyšela, co se stalo, rozplakala jsem se," řekla 34letá Galina Grigorjevová, která přišla s pětiletou dcerou a přinesly květiny a plyšové zvířátko. "Uvědomíte si, že lidé přijeli pro své děti, pro své vnuky a zjistili, že nežijí," dodala.

Památku obětí neštěstí ruského letounu v Egyptě se podle agentury AFP rozhodli uctít i někteří Kyjevané. Před ruským velvyslanectvím položilo několik rodin květiny, zapálené svíčky a plyšová zvířátka. Při havárii zahynulo i 17 dětí, nejmladšímu bylo deset měsíců. Jde o nezvyklý projev sympatií vzhledem k napjatým vztahům mezi Moskvou a Kyjevem kvůli konfliktu na východě Ukrajiny.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy